Strona główna / Blog / Czym są konstrukcje bi-facial?

Czym są konstrukcje bi-facial?

Każdemu inwestorowi decydującemu się na montaż paneli fotowoltaicznych po to, aby móc wytwarzać prąd z darmowej energii słonecznej, zależy przede wszystkim na tym, żeby wyprodukować go jak najwięcej. Panele typu bi-facial umożliwiają efektywniejszą produkcję prądu. Zawdzięczają to swojej nietypowej budowie. Są one obustronne, dlatego mogą przetwarzać energię słoneczną w prąd zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.

Na czym polega wyjątkowość konstrukcji bi-facial?

Fotowoltaiczne konstrukcje bi-facial wyróżniają się swoją innowacyjną budową. Te moduły mają panele umiejscowione po obu stronach – z przodu, i z tyłu. Powierzchnia absorbująca światło słoneczne jest w ich przypadku dwa razy większa, niż w klasycznych panelach fotowoltaicznych, dzięki czemu produkują więcej prądu.

Gdzie montuje się panele bi-facial?

Konstrukcje fotowoltaiczne bi-facial stają się coraz bardziej popularne. Znajdują zastosowanie na farmach PV, ale także w mikroinstalacjach. Sprawdzają się najlepiej jako instalacje wolnostojące. Dla efektywności i wydajności produkcji prądu w panelach bi-facial niezwykle istotną rolę odgrywa także rodzaj podłoża, na którym stoją. Ważne jest nie tylko jego ukształtowanie, ale także zdolność do odbijania światła słonecznego. Najkorzystniejsze jest zamontowanie konstrukcji panelów dwustronnych na płaskim podłożu, które jest jak najjaśniejsze. Z przeprowadzonych badań wynika, iż konstrukcje bi-facial potrafią wyprodukować o wiele więcej prądu, jeżeli są umiejscowione na płaskich, białych powierzchniach, które najefektywniej odbijają światło.

Porównanie wydajności paneli klasycznych i paneli bi-facial

Z badań wykonanych w Europie wynika, iż wydajność ogniw dwustronnych w punkcie szczytowym jest większa aż o 25% od paneli jednostronnych. Stacjonarne konstrukcje bi-facial skierowane na południe mogą spowodować wzrost wydajności produkcji prądu średnio o 10 do 15%. To rozwiązanie pomoże skutecznie obniżyć koszty produkcji energii elektrycznej.

Podobne wpisy