Strona główna / Blog / Fotowoltaika wschód zachód może być opłacalna. Sprawdź, dlaczego panele skierowane na południe nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem

Fotowoltaika wschód zachód może być opłacalna. Sprawdź, dlaczego panele skierowane na południe nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem

Często słyszy się, że panele fotowoltaiczne zawsze powinny być skierowane na południe, ponieważ to tam słońce znajduje się najwyżej w ciągu dnia, dostarczając nam najwięcej energii. Choć po części jest to prawda, w rzeczywistości istnieją i takie sytuacje, w których fotowoltaika wschód zachód jest lepszym wyborem. Kiedy się tak dzieje i dlaczego? Co warto wiedzieć o montażu fotowoltaiki tego typu?

Czym jest fotowoltaika wschód zachód?

Zastanawiasz się, czym tak właściwie jest fotowoltaika wschód zachód? Jest to instalacja złożona z paneli słonecznych zwróconych właśnie na wschód i zachód. W tego typu instalacji jedna połowa modułów jest więc zwrócona w przeciwną stronę niż druga. Wybór kierunków nie jest przypadkowy. O fotowoltaice wiadomo bowiem na pewno dwie rzeczy:

  • najwydajniej działają panele zwrócone na południe,
  • skierowanie paneli na północ jest najmniej efektywne, ponieważ o żadnej godzinie w ciągu doby słońce nie znajduje się po stronie północnej.

Co wynika z powyższych faktów? Pierwszy wniosek jest taki, że nigdy nie należy zwracać konstrukcji fotowoltaicznej ku północy. Ponadto ustawienie paneli jednocześnie na południe i północ dałoby w zasadzie taki sam efekt, jak ustawienie ich po prostu ku stronie południowej, zatem nie ma to żadnego sensu. Dlaczego jednak czasami przeprowadza się montaż paneli fotowoltaicznych zwróconych na wschód i zachód? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Konstrukcje fotowoltaika wschód zachód – zalety

Odpowiedź na pytanie dotyczące sensu montażu fotowoltaiki wschód zachód kryje się w trzech kluczowych zaletach tego rozwiązania. Oto one:

  • Na tej samej przestrzeni zmieści się więcej paneli wschód zachód niż tych skierowanych tylko na południe. Wynika to z konieczności zachowania wolnej przestrzeni pomiędzy kolejnymi modułami zwróconymi ku południu. Brak takiej przerwy powodowałby zacienienie modułów. Ponieważ panele wschód zachód obraca się w odwrotne strony, nie trzeba zachowywać między nimi odstępu. Jest to możliwe również za sprawą mniejszego kąta nachylenia.
  • Instalacja elektryczna oraz sieć energetyczna podłączone do fotowoltaiki wschód zachód są mniej obciążone. Nie dochodzi wówczas do nagłych skoków intensywności produkcji energii, a zamiast tego jest ona produkowana równomiernie przez większą część doby.
  • Przeważnie montaż fotowoltaiki tego typu jest tańszy, ponieważ zajmuje mniej czasu i nie wymaga aż tak dużego nakładu pracy. Wszystko za sprawą możliwości montażu większej liczby paneli na pojedynczej konstrukcji wsporczej. Jeśli chodzi o stosowane w tym przypadku konstrukcje wolnostojące, możliwe jest montowanie na nich paneli skierowanych w obie strony.

Czy montaż paneli skierowanych w dwie strony to dobry pomysł?

Pamiętając o wspomnianych zaletach montażu fotowoltaiki typu wschód zachód, warto jednocześnie wziąć pod uwagę fakt, że pojedynczy panel w tym ułożeniu działa mniej wydajnie niż panel skierowany w stronę południową. Dlatego też w wielu przypadkach to właśnie ułożenie południowe będzie korzystniejsze – jednak nie we wszystkich. W niektórych okolicznościach wymienione powyżej zalety okazują się istotniejsze niż mniejsza wydajność pojedynczego modułu. Zatem komu polecana jest tego typu konstrukcja wolnostojąca? Fotowoltaika skierowana na wschód i zachód jest chwalona przez użytkowników w następujących okolicznościach:

  • budowa farmy fotowoltaicznej – jak się okazuje, farmy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim w większości przypadków korzystają z fotowoltaiki wschód zachód. Wiele z tych projektów realizowała zresztą firma Reca Solar Szczecin. W przypadku budowy farmy fotowoltaicznej liczy się jak największa ilość produkowanej energii. Co prawda moduły wschód zachód są mniej wydajne, więc trzeba nieco więcej zainwestować na starcie, jednak ze względu na możliwość zmieszczenia ich większej liczby na danej przestrzeni oraz mniejszej awaryjności sieci w dłuższej perspektywie jest to przeważnie bardziej opłacalne rozwiązanie;
  • firmy i właściciele prywatni, którzy korzystają z energii głównie rano i po południu – moduły skierowane w stronę południową najwięcej energii produkują w południe. Jeśli obiekt przez większość dni w roku jest w tym czasie nieużytkowany, dochodzi do marnowania energii. Natomiast systemy konstrukcji fotowoltaicznych wschód zachód umożliwiają produkcję energii rano i po południu;
  • użytkownicy, którzy nie chcą lub nie mogą zainwestować we własny magazyn energii – w przypadku farm fotowoltaicznych w zachodniopomorskim inwestycja w magazyny energii może być zbyt dużym wydatkiem ze względu na dużą moc instalacji. Również dla osób prywatnych jest to spory wydatek, a poza tym magazyn, jak każde inne urządzenie, może ulegać awariom. Jednym słowem nie jest rozwiązaniem idealnym. Natomiast aktualny sposób rozliczania nadwyżek energii z siecią energetyczną, czyli net-billing, oznacza konieczność odkupywania wyprodukowanej przez siebie energii po cenach rynkowych. W takiej sytuacji lepszym wyborem wydaje się montaż instalacji wschód zachód, która, choć sumarycznie produkuje mniej energii niż instalacja o tej samej mocy skierowana na południe, robi to niemal przez cały dzień.

Fotowoltaika wschód zachód a konstrukcje naziemne i dachowe

Fotowoltaika typu wschód zachód bardzo rzadko pojawia się na dachach skośnych. Aby było to możliwe, potrzebne jest dużo szczęścia, czyli dokładnie taka budowa dachu i lokalizacja, które by to umożliwiały. Co innego dach płaski – tutaj jak najbardziej realizuje się tego typu projekty. Niemniej fotowoltaika wschód zachód to przede wszystkim konstrukcje naziemne. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie pozwala wybrać dogodne miejsce, gwarantujące dostęp do promieni słonecznych z obu stron. Ponadto możliwe jest też wykorzystanie odpowiednich systemów konstrukcji fotowoltaicznych. Najczęściej są to modele trójkątne lub pionowe. Oba rozwiązania są w tym przypadku godne polecenia.

Podobne wpisy