Strona główna / Blog / Co różni poszczególne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne?

Co różni poszczególne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne?

Firma Reca Solar ze Szczecina specjalizuje się w dystrybucji i montażu konstrukcji do paneli fotowoltaicznych. Nasze stelaże to solidne konstrukcje różnego rodzaju. Oferujemy nie tylko najwyższą jakość, ale też różnorodność, bo wiemy, jak odmienne bywają potrzeby poszczególnych klientów. Sprawdź, jakie są dzisiaj najpopularniejsze rodzaje stelaży pod panele fotowoltaiczne. Odpowiadamy również na pytanie, czego dotyczą główne różnice.

Montowane na gruncie i dachu

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, musisz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jednym z podstawowych jest kwestia miejsca montażu modułów. W użytku domowym częściej wybieranym rozwiązaniem jest umieszczenie paneli na dachu, jednak trend ten powoli ulega zmianie. Prosumenci indywidualni zaczęli dostrzegać korzyści, jakie daje fotowoltaika na gruncie. Warto też zaznaczyć, że w użytku komercyjnym naziemna konstrukcja do paneli fotowoltaicznych jest już standardem. Oczywiście jest to także rozwiązanie zdecydowanie dominujące na farmach fotowoltaicznych.

Przyjmując za kryterium miejsce montażu, czyli rodzaj podłoża, dokonujemy najbardziej ogólnego podziału konstrukcji PV. Natomiast również wewnątrz kategorii modeli gruntowych i dachowych stelaże pod panele fotowoltaiczne znacząco się między sobą różnią, o czym przekonasz się z dalszej części tekstu.

Liczba podpór, wymiary konstrukcji i położenie paneli

Stelaż pod fotowoltaikę należy dostosować nie tylko do podłoża, ale również do rodzaju i liczby paneli solarnych. To kluczowy czynnik podczas podejmowania decyzji o liczbie podpór danej konstrukcji. Otóż co do zasady, im jest ich więcej, tym większa wytrzymałość obciążeniowa. Oczywiście wiele zależy też od zastosowanych materiałów i wytrzymałości poszczególnych wsporników. Niemniej zwykle dwa lub trzy wpsorniki to wyższa odporność na obciążenie niż przy zastosowaniu tylko jednego.

Zazwyczaj im większa konstrukcja, tym więcej paneli można do niej przymocować. Oferujemy zarówno modele umożliwiające montaż kilku, jak i kilkunastu paneli w 2 do 6 rzędach. Generalnie systemy PV złożone z dużych konstrukcji stanowią wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ jedna konstrukcja 4-rzędowa zajmuje mniej miejsca niż 2 konstrukcje 2-rzędowe. Niemniej o tym, który wybór będzie w danej sytuacji optymalny, decydują czynniki indywidualne, w tym przede wszystkim specyfika danego terenu.

Nasze stelaże pod panele fotowoltaiczne to zarówno konstrukcje umożliwiające ułożenie modułów w pozycji poziomej, jak i stelaże pod ułożenie pionowe. Zalecamy, aby decyzję w tym obszarze zawsze podejmował fachowiec, dążący do uzyskania maksymalnej efektywności systemu PV.

Konstrukcje do paneli fotowoltaicznych bi-facial, czyli rozwiązania specjalne

Do niedawna, opisując budowę paneli fotowoltaicznych, nikt nie miał wątpliwości, aby napisać, że moduły są pokryte szkłem tylko z jednej strony. Z drugiej natomiast znajdowała się folia ochronna. Dzisiaj wciąż często stosuje się właśnie takie moduły, jednak powstała dla nich alternatywa w postaci modułów bifacjalnych, określanych też jako double glass czy glass-glass. To panele pokryte ogniwami i szkłem z obu stron. Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie efektywności produkcji energii przez pojedynczy panel. Stawia też wyzwania przed producentami konstrukcji PV, którzy muszą dostosowywać stelaże pod panele fotowoltaiczne dwustronne. W ofercie firmy Reca Solar ze Szczecina znajdziesz systemy PV pozwalające wykorzystać pełny potencjał modułów double glass, co jest możliwe na dwa sposoby:

  1. Systemy PV złożone z modułów bifacial mogą produkować energię dwustronnie za sprawą takiego ułożenia konstrukcji, która umożliwia jednoczesny odbiór promieni słonecznych przez obie strony panelu.
  2. Konstrukcje PV mogą też być ułożone w pionie, jedną stroną na zachód, a drugą na wschód. Tym sposobem w pierwszej połowie dnia energię produkuje jedna strona, a w drugiej druga. Rozwiązanie to określa się często jako fotowoltaika wschód-zachód.

Nasza oferta to konstrukcja do paneli fotowoltaicznych, która może działać na oba powyższe sposoby. Sprawdza się jako system do całodziennej produkcji energii przez ogniwa po obu stronach, jak również w roli fotowoltaiki wschód-zachód. Konstrukcja wielowspornikowa jest gwarancją stabilności i trwałości. Nie bez powodu rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez właścicieli farm fotowoltaicznych, którym szczególnie zależy na maksymalnej efektywności działania modułów.

Stelaż pod fotowoltaikę, czyli stół lub trójkąt

Reca Solar Szczecin to firma z bogatą ofertą konstrukcji do paneli fotowoltaicznych. Nasze propozycje to zarówno klasyczne stoły fotowoltaiczne, jak i systemy w formie trójkątów – https://reca-solar.pl/konstrukcje/reca-rs-8/. Stół to płaska, jednoczęściowa konstrukcja, służąca do ułożenia paneli w jednym kierunku. Natomiast stelaż pod fotowoltaikę w formie trójkąta to konstrukcja dwuczęściowa. Mowa o dwóch stołach połączonych pod kątem, z czego każdy jest pochylony w inną stronę. Umożliwia to efektywną produkcję energii o każdej porze dnia, bez względu na aktualne położenie słońca. Podobnie jak omawiana wcześniej konstrukcja wielowspornikowa, jest to jedna z wersji systemu określanego jako fotowoltaika wschód-zachód. Z tą różnicą, że w tym przypadku nie ma możliwości ułożenia paneli pod kątem 90 stopni.

Z czego wykonuje się konstrukcje PV?

Warto wiedzieć, że stelaże do paneli fotowoltaicznych wykonuje się z różnych materiałów. Standardem jest zastosowanie metalu, przy czym mogą to być różnorodne jego rodzaje. My preferujemy stal, która jest gwarancją stabilności i długowieczności instalacji. Wiedzą o tym również inni producenci, dlatego dzisiaj to właśnie ona jest najpopularniejszym materiałem, jeśli chodzi o wykonanie rdzenia konstrukcji PV. Przeważnie stosuje się stal ocynkowaną, czyli pokrytą warstwą cynku, mającego chronić przed korozją. W Reca Solar zdecydowaliśmy się na inne rozwiązanie, zastępując cynk magnezem. Nasza opatentowana powłoka Magnelis to do 10 razy skuteczniejsza ochrona niż w przypadku standardowego cynkowania.

Konstrukcje PV są różne, podobnie jak potrzeby użytkowników fotowoltaiki. Dlatego postanowiliśmy stworzyć kompletną ofertę, która zaspokoi potrzeby każdego. Sprawdź wszystkie rodzaje konstrukcji do paneli fotowoltaicznych, które oferujemy i wybierz tę, która stanowi dla Ciebie najlepszą propozycję.

Podobne wpisy