Strona główna / Blog / Co to są mikroinstalacje fotowoltaiczne?

Co to są mikroinstalacje fotowoltaiczne?

mikroinstalacje fotowoltaiczne reca-solar

Rosnące rachunki za prąd oraz szkody środowiskowe to dwa najczęściej wymieniane, a jednocześnie tylko jedne z wielu powodów, dla których przybywa mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jednak czym tak naprawdę jest tego typu instalacja? Jaka jest jej definicja, kto korzysta z tego typu rozwiązań i jakie są z tego korzyści? Sprawdź, co warto wiedzieć o mikroinstalacjach fotowoltaicznych!

Mikroinstalacja fotowoltaiczna – co mówią przepisy?

Pojęcie mikroinstalacji fotowoltaicznej jest jasno zdefiniowane w polskim prawie. Według definicji jest to każda instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy elektrycznej nieprzekraczającej 50 kW. Instalacja ta jest podłączona do sieci energoelektrycznej o napięciu znamionowym 110 kV lub niższym.

Co istotne, poza nielicznymi wyjątkami mikroinstalacje nie wymagają pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia faktu ich stworzenia. Formalności są niezbędne wyłącznie w 2 przypadkach:

 • stelaże do paneli fotowoltaicznych sięgają na ponad 3 metry nad aktualną linię dachu,
 • system PV ingeruje w środowisko naturalne.

Należy podkreślić, że w przypadku mikroinstalacji powyższe zjawiska zachodzą bardzo rzadko, przez co można stwierdzić, że co do zasady budowa takiej konstrukcji nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia.

Mikroinstalacje w praktyce

Choć przepisy wprost tego nie definiują, w praktyce mikroinstalacja to niemal zawsze konstrukcja budowana na własny użytek. Innymi słowy, energia wytworzona przez moduły mikroinstalacji nie jest przeznaczona na sprzedaż. Obecnie fotowoltaika to przede wszystkim mikroinstalacje, co wynika między innymi z zakrojonych na szeroką skalę programów dofinansowań ich budowy. Niemniej, rzecz jasna, powstają też liczne farmy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim i nie tylko. Więcej na temat farm fotowoltaicznych dowiesz się z innego naszego artykułu: https://Reca Solar.pl/2021/03/jak-konstruowane-sa-instalacje-na-farmach-fotowoltaicznych/.

Systemy PV podłączone do sieci lub magazynu

Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej ma na celu rozpoczęcie samodzielnej produkcji prądu. Jednak fotowoltaika działa jedynie wtedy, kiedy do powierzchni ziemi docierają promienie słoneczne. Niestety, w zimie dopływ światła jest ograniczony, a w nocy produkcja całkowicie ustaje. Jednocześnie w słoneczne, letnie dni instalacja produkuje więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie danego obiektu. Zatem w ramach optymalizacji użytkowania fotowoltaiki instalację można podłączyć do sieci elektrycznej lub do prywatnego akumulatora. 

W pierwszym wypadku niezbędny będzie licznik dwukierunkowy zliczający ilość energii oddawanej i pobieranej. Na podstawie porównania wyników dochodzi do rozliczenia prosumenta z siecią. Aktualnie do rozliczeń wykorzystuje się system net-billing, który de facto oznacza konieczność odsprzedaży energii, a następnie odkupywania jej bez jakichkolwiek opustów, w przeciwieństwie do tego, jak miało to miejsce przy stosowanym jeszcze od niedawna systemie net-metering. Natomiast akumulator to narzędzie gromadzące energię i umożliwiające wykorzystanie jej w dowolnym momencie. Wybierając tę opcję, prosument zapewnia sobie całkowitą niezależność od sieci.

Naziemne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne a mikroinstalacje

Mikroinstalacje często kojarzą się ze stelażami do paneli fotowoltaicznych montowanymi na dachach budynków. Rzeczywiście dachowe konstrukcje wsporcze w przypadku mikroinstalacji stanowią dominujące rozwiązanie. Niemniej interesująca i coraz częściej wybierana jest konstrukcja wolnostojąca. Fotowoltaika w tym wydaniu wymaga co prawda zagospodarowania pewnego obszaru gruntu, jednak jego wymagana ilość staje się coraz mniejsza ze względu na wzrost mocy produkowanych paneli. Dzisiaj produkcja danej ilości energii wymaga wykorzystania mniejszej liczby modułów niż jeszcze kilkanaście lat temu, przez co naziemne konstrukcje wsporcze są mniejsze. Ponadto w niektórych sytuacjach montaż fotowoltaiki na dachu jest niemożliwy bądź nieopłacalny. Wówczas z pomocą przychodzi Reca Solar Szczecin, oferując niezawodne gruntowe stelaże do paneli fotowoltaicznych.

Carporty jako specyficzne mikroinstalacje fotowoltaiczne

Dobrym przykładem mikroinstalacji fotowoltaicznych są carporty. Mowa o wiatach garażowych wyposażonych w panele fotowoltaiczne. Rozwiązanie to jest dzisiaj bardzo powszechne zarówno w użytku komercyjnym, jak i prywatnym. Wiata pełni bowiem wiele pożytecznych funkcji – zabezpiecza ona samochód oraz umożliwia darmowe ładowanie pojazdu elektrycznego. Wybierając nieco większą wiatę, można stworzyć instalację, która wyprodukuje energię również dla domu mieszkalnego czy obiektu gospodarczego. To dobra opcja, kiedy montaż fotowoltaiki na dachu jest niemożliwy na przykład ze względu na jego kształt, a także wtedy, gdy brakuje wolnej przestrzeni, aby postawić naziemne stelaże do paneli fotowoltaicznych.

Dla kogo mikrokonstrukcja do paneli fotowoltaicznych?

Jak wspomnieliśmy, systemy PV w wariancie mikroinstalacji są przeznaczone głównie dla prosumentów. Tym samym inwestycje w tego typu rozwiązania to dobra propozycja dla:

 • właścicieli gospodarstw domowych,
 • właścicieli samochodów elektrycznych,
 • właścicieli garaży,
 • wspólnot mieszkaniowych.

Korzyści dla właścicieli mikroinstalacji

Inwestycja w mikroinstalację to szereg korzyści, takich jak:

 • niezależność energetyczna,
 • oszczędność za sprawą korzystania z darmowej energii wytworzonej przez własną „elektrownię”,
 • brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę,
 • brak konieczności uzyskiwania koncesji na produkcję energii elektrycznej,
 • możliwość współfinansowania inwestycji z szeregu dotacji.

Dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne

Uzyskanie dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej w bardzo dużym stopniu zwiększa opłacalność inwestycji, przez co warto poświęcić tej kwestii osobny paragraf. Inwestycje w zielone źródła energii są dzisiaj promowane przez rządy w całej Europie, a także z poziomu Unii Europejskiej. Efektem tego są liczne formy dofinansowania. Ogromne wsparcie zapewnia kontynuowany od wielu lat program Mój Prąd umożliwiający uzyskanie nawet niemal 60 tys. złotych dotacji na montaż fotowoltaiki i pompy ciepła. Mikroinstalacje są także dotowane z programu Czyste Powietrze oraz programów regionalnych. Nie można też zapominać o uldze termomodernizacyjnej, czyli możliwości odliczenia kwoty inwestycji od podatku.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne to niewielkie instalacje solarne wykorzystywane głównie do produkcji energii na własny użytek. Montuje się je zarówno na dachach, jak i na gruncie. Warto rozważyć wszelkie korzyści płynące z ich montażu i wybrać rozwiązanie optymalne dla siebie.

Podobne wpisy