Strona główna / Blog / Co bierze się pod uwagę przy konstrukcji stelaży PV?

Co bierze się pod uwagę przy konstrukcji stelaży PV?

Instalacje fotowoltaiczne to nasza przyszłość. Dzięki nim możemy wykorzystywać do produkcji prądu odnawialne źródło energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Tak wyprodukowana energia elektryczna nazywana jest zieloną energią, gdyż jej wytwarzanie nie obciąża ekosystemu naszej planety, nie przyczynia się do zatruwania atmosfery, ani nie prowadzi do wykańczania zasobów naturalnych (np. węgla czy ropy naftowej). Jest to więc czysta energia, z której użytkownicy mogą korzystać bez zbędnych wyrzutów sumienia.

Jakie elementy składają się na instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna to skomplikowana konstrukcja, na którą składa się kilka ważnych elementów: moduły fotowoltaiczne, struktura nośna (albo elementy mocowania), komponenty elektryczne, regulatory ładowania i przetwornic, akumulator albo inne urządzenie przeznaczone do gromadzenia energii, okablowanie, izolacja oraz konsola podłączeniowa. Instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane na ziemi lub na dachach. Wybór miejsca zależy przede wszystkim od możliwości inwestora, dostępnej przestrzeni oraz tego, ile energii chce wyprodukować. Niezależnie od typu wybranej instalacji panele fotowoltaiczne muszą być zawsze przymocowane do konstrukcji wsporczej.

Na co zwraca się uwagę, projektując dachową instalację fotowoltaiczną?

Już na etapie tworzenia projektu dachowej instalacji fotowoltaicznej bierze się pod uwagę kilka decydujących czynników. Najważniejszy jest kierunek usytuowania instalacji, nachylenie dachu oraz dostępna powierzchnia. Instalacja tego typu będzie najefektywniejsza i najwydajniejsza, jeżeli panele będą zamontowane na południowej połaci dachu, a ich nachylenie będzie wynosić 30°. Dobrym wyjściem jest również montaż paneli na dachach o orientacji zachodniej albo wschodniej. Mimo iż w skali roku produkcja energii z takiej instalacji będzie niższa od instalacji umieszczonej na południowej połaci dachu, to jej wielką zaletą jest dostępność energii rano i wieczorem, kiedy zapotrzebowanie na prąd większości rodzin jest największe.

Decydując się na dachową konstrukcję fotowoltaiczną, trzeba dopasować jej konstrukcję wsporczą do pokrycia dachowego, lokalizacji i istniejącej infrastruktury. Inna konstrukcja będzie odpowiednia dla dachów płaskich, a inna dla dachów skośnych. Dobór optymalnej konstrukcji stelaży PV powinien być zawsze poprzedzony wykonaniem ekspertyzy nośności dachu.

Na co zwraca się uwagę przy projektowaniu naziemnych konstrukcji PV?

Projektując naziemne konstrukcje PV, zwraca się uwagę na warunki atmosferyczne charakterystyczne dla danego rejonu, warunki gruntowe oraz sposób montażu. Konstrukcje tego typu muszą być przede wszystkim wytrzymałe, trwałe, niezawodne i stabilne. Dobór odpowiedniej naziemnej konstrukcji stelaży PV powinien być zawsze poprzedzony profesjonalną ekspertyzą gruntu.

Jakie wymagania muszą spełniać konstrukcje stelaży PV?

Niezależnie od tego, czy instalacja fotowoltaiczna ma być zamontowana na ziemi, czy na dachu – konieczne jest sprawdzenie, czy jej wykonawca stosuje rozwiązania konstrukcyjne i wyroby renomowanych producentów. Wszystkie elementy składające się na konstrukcję stelaży PV muszą bowiem mieć odpowiednie certyfikaty poświadczające spełnianie przez nie wymogów przepisów prawa budowlanego. Powinny one posiadać: Aprobatę Techniczną, Krajową Ocenę Techniczną albo Europejską Ocenę Techniczną.

 

Podobne wpisy