Strona główna / Blog / Carport – fotowoltaika na gruncie w specyficznym wydaniu

Carport – fotowoltaika na gruncie w specyficznym wydaniu

Fotowoltaika zyskuje na popularności zarówno w użytku prywatnym, jak i komercyjnym. Coraz powszechniejsze są mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz farmy budowlane, jednak przybywa również użytkowników bardziej niestandardowych rozwiązań. Mowa tutaj o wiatach fotowoltaicznych, czyli tak zwanych carportach. Czym są, jakie pełnią funkcje i komu warto je polecić? Odpowiadamy

Czym są carporty?

Carport to inaczej wiata fotowoltaiczna. Mowa o stosunkowo prostej konstrukcji, złożonej ze wsporników metalowych i dachu. Specyfiką tej konstrukcji jest dach złożony z paneli fotowoltaicznych lub przynajmniej obecność modułów na pokryciu dachowym. Firma Reca Solar Szczecin oferuje klientom do wyboru oba rozwiązania. Przygotowujemy zadaszenia z blachy trapezowej, umożliwiające łatwy montaż paneli. Jednak nasze systemy konstrukcji fotowoltaicznych typu carport to również dachy z modułów BIPV. Mowa o modułach o specjalnych właściwościach wytrzymałościowych, wykorzystywanych jako integralne części budynków i innych konstrukcji, takich jak wiaty. W przypadku zastosowania modułów BIPV nie jest konieczne stosowanie żadnego innego pokrycia dachowego oprócz paneli. Zastosowanie tego rozwiązania to lżejsza konstrukcja o niezwykle nowoczesnym charakterze.

Tak naprawdę carporty to po prostu fotowoltaika na gruncie. Podobnie jak klasyczne konstrukcje naziemne stawiane na farmach fotowoltaicznych, można wykorzystać je do produkcji energii w różnych celach. Kwestię tę omawiamy szczegółowo w dalszej części tekstu

Carporty,  czyli dwa w jednym

Montaż wiaty z panelami solarnymi to rozwiązanie dające podwójną korzyść. Montaż fotowoltaiki daje możliwość produkcji zielonej i darmowej energii, co stanowi niewątpliwie dużą korzyść. Jednak  nie można zapominać z korzyści wynikającej z posiadania samej wiaty, jako zadaszonej konstrukcji. Carporty najczęściej służą jako zabezpieczenie pojazdów, stanowiąc niejako wiaty garażowe. Chronią auto przed opadami deszczu i śniegu, silnym wiatrem i wszelkimi innymi zagrożeniami zewnętrznymi. Jak nietrudno się domyślić, oznacza to konieczność zastosowania mocnych paneli fotowoltaicznych, doskonale znoszących oddziaływanie wszelkich czynników atmosferycznych. Również systemy konstrukcji fotowoltaicznej powinny być odporne czy to na wiatr czy też na wilgoć. 

Dlatego firma Reca Solar ze Szczecina oferuje wytrzymałe konstrukcje z jakościowej stali ocynkowanej. Nasze carporty to konstrukcje na podporach wbijanych w grunt lub mocowane do betonu. Rozwiązania dostosowujemy do indywidualnych potrzeb, gwarantując najwyższą stabilność wiaty. Warto w tym miejscu zauważyć, że wiata może służyć do ochrony pojazdu, ale to tylko jeden z pomysłów na jej wykorzystanie. Często bywa wykorzystywana jako ochrona opału na zimę, sprzętu rolniczego lub warsztatowego, czy rowerów.

Dla kogo konstrukcje fotowoltaiczne w formie wiat?

Zastanawiasz się być może, czy montaż fotowoltaiki w formie wiaty to dla Ciebie dobre rozwiązanie? Wyjaśnijmy zatem, dla kogo tego typu konstrukcje fotowoltaiczne stanowią opłacalną inwestycję. Polecamy je wszystkim, którzy:

  • Posiadają samochód elektryczny – carporty to doskonałe źródło energii dla ładowarek samochodów elektrycznych. Pozwalają zaoszczędzić na energii elektrycznej, dzięki braku konieczności pozyskiwania prądu z sieci.
  • Chcą efektywnie wykorzystać wolną przestrzeń – jeśli planujesz budowę wiaty w swoim ogrodzie, wybierz carport, który da Ci podwójną korzyść.
  • Nie mają możliwości montażu domowej instalacji fotowoltaicznej na dachu lub gruncie – być może marzy Ci się montaż fotowoltaiki, która zasili Twoje gospodarstwo domowe, jednak konstrukcja dachu uniemożliwia montaż paneli, a przestrzeń ogrodu chcesz wykorzystać w inny sposób? Panele na wiacie garażowej mogą zasilić Twój dom. Wykonamy dla Ciebie poprowadzenie przewodów z carportu do instalacji elektrycznej w budynku.

Rozwiązanie dla biznesu

Carporty doskonale sprawdzają się zarówno w użytku prywatnym, jak i komercyjnym. Fotowoltaika na gruncie to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Również w formie carportów jest to dobra opcja dla podmiotów z wielu branż. Wiaty fotowoltaiczne to propozycja między innymi dla:

  • właścicieli komercyjnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych,
  • stacji benzynowych,
  • parkingów prywatnych,
  • hoteli.

W przypadku stacji ładowania samochodów elektrycznych sprawa jest jasna. Carporty służą im do produkcji energii, którą oferują. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się auta, potrzebne są też miejsca parkingowe. Coraz więcej stacji benzynowych i hoteli, a tym bardziej parkingów prywatnych, decyduje się oferować klientom miejsca zadaszone. Warto wykorzystać przestrzeń zadaszenia do produkcji energii elektrycznej, którą można zasilić główny budynek firmowy lub zaplecze. Poza tym w przypadku parkingów i hoteli dochodowym pomysłem może się okazać dodatkowa oferta w postaci udostępnienia stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Fotowoltaika na gruncie bez pozwolenia na budowę

Wiele wątpliwości budzi kwestia tego, czy carporty wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Otóż systemy konstrukcji fotowoltaicznych co do zasady nie wymagają uzyskiwania pozwoleń ani nawet zgłoszeń do urzędu. Natomiast jak już wspomniano, carporty to specyficzna fotowoltaika na gruncie. Wiatę można postawić bez wizyty w jakimkolwiek urzędzie, o ile jej powierzchnia nie przekracza 35 m^2. W praktyce, w użytku prywatnym rzadko kiedy stawiane są większe wiaty. W użytku komercyjnym czasami konieczne jest zgłoszenie konstrukcji lub nawet uzyskanie pozwolenia.

Carport to sposób na efektywne zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Nie dziwi zatem, że wiaty fotowoltaiczne są dzisiaj powszechnie wykorzystywane przez użytkowników prywatnych i komercyjnych. W naszej ofercie znajdziesz jakościowe systemy konstrukcji fotowoltaicznych typu carport – https://reca-solar.pl/konstrukcje-fotowoltaiczne/carporty/.  Ochronią samochody lub dowolną inną własność, a także umożliwią produkcję darmowej i zielonej energii.

Podobne wpisy