Strona główna / Blog / Na dachu czy na gruncie? Jaką instalację paneli fotowoltaicznych wybrać?

Na dachu czy na gruncie? Jaką instalację paneli fotowoltaicznych wybrać?

Mimo że w obecnych czasach fotowoltaika dachowa cieszy się dużą popularnością, naziemne instalacje fotowoltaiczne dają nam możliwość montażu paneli w sytuacji, gdy ich montaż na dachu wymaga jego przebudowy lub jest niemożliwy. Zarówno instalacje dachowe, jak i naziemne paneli fotowoltaicznych mają swoje zalety, a ich dobór zależy przede wszystkim od warunków, jakie ma klient.

Największe zalety paneli fotowoltaicznych na gruncie

Fotowoltaika na gruncie może być przede wszystkim idealnie dopasowana do stron świata, dzięki czemu nie będzie zacieniona i można będzie ją doskonale dopasować do potrzeb energetycznych prosumenta. Naziemne instalacje fotowoltaiczne nie wpływają na wygląd samego domu czy innej nieruchomości, dla której wytwarzają energię, dodatkowo są też lepiej wentylowane.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na fotowoltaikę na gruncie?

Przede wszystkim inwestor, rozważając instalację fotowoltaiki na gruncie, powinien skoncentrować się na dobraniu odpowiedniego stelażu do szacowanej wielkości instalacji oraz na kwestiach projektowych. Dlatego że tego typu fotowoltaika pozwala wybierać moduły o większej mocy i większym ciężarze, instalacja naziemna powinna być stabilna i wytrzymała – najlepiej sprawdzi się więc odporna na korozję stal ocynkowana. Należy również wziąć pod uwagę właściwości podłoża i jego nośność, mocując panele w taki sposób, jakiego wymagają tego warunki gruntowe.

Konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne – co jest niezbędne?

Elektrownia fotowoltaiczna na gruncie wymaga użycia specjalnych stelaży, które zagwarantują właściwą odporność nie tylko na korozję, ale i na negatywny wpływ warunków atmosferycznych, a także odpowiednią stabilność. Przeważnie są montowane bezpośrednio w ziemi i muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Stelaże wbija się lub wkręca w grunt, ewentualnie mocuje do specjalnie przygotowanych betonowych płyt. Wybór sposobu montażu powinien być dostosowany do warunków gruntowych i poprzedzony jak najdokładniejszą analizą nośności podłoża i jego zwartości. Odpowiednio dobrany montaż zagwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego systemu i jego długą żywotność. Możliwość regulacji kąta nachylenia pozwala maksymalne wykorzystać energię słoneczną. Podsumowując, do największych zalet tego typu instalacji jest:

  • brak ingerencji w strukturę dachu,
  • większe możliwości odpowiedniego ustawienia paneli,
  • lepsza wentylacja i chłodzenie paneli,
  • łatwiejsze odśnieżanie modułów.

Jakie warunki powinny być spełnione, aby móc zamontować panele na gruncie?

Teren przeznaczony na elektrownię fotowoltaiczną przede wszystkim nie może być zacieniony. Trzeba zadbać o orientację na południe (choć coraz popularniejsze stają się również kierunki wschód i zachód). Umożliwia to wydłużenie czasu, w którym w ciągu doby produkowany jest prąd. Ważne jest również to, aby panele nie stały w pobliżu drzew, także z uwagi na ewentualne spadające szyszki, liście i gałęzie. Istotne jest też zapewnienie odpowiedniej wentylacji i dopływu świeżego powietrza. Zapobiega to nagrzewaniu się ogniw i stratom energii.

Jakie są zalety paneli instalowanych na dachu?

Montowanie fotowoltaiki na dachu oznacza oszczędzenie miejsca na gruncie, który można wykorzystać do innych celów, a także o wiele mniejsze ryzyko ich uszkodzenia lub kradzieży. Przeważnie panele dobrze wyglądają z bryłą budynku, szczególnie kiedy dach jest wykonany z ciemnego materiału, wówczas moduły są niemalże niewidoczne.

Dach wydaje się być naturalnym wyborem, kiedy inwestor myśli o montażu instalacji fotowoltaicznej. Tutaj sprawdzi się zarówno dach spadzisty, jak i płaski. Ograniczenia pojawiają się przy rodzaju pokrycia dachowego. Panele fotowoltaiczne można przymocować do dachu wykonanego z dachówki ceramicznej, z blachodachówki lub blachy trapezowej. Nie montuje się modułów na pokryciach łatwopalnych, jak na przykład dach drewniany lub eternit. 

Przede wszystkim dach musi być stabilny. Przed instalacją paneli należy go dokładnie sprawdzić, a w razie konieczności wyremontować. Nie bez znaczenia jest także kąt jego nachylenia (optymalny wynosi 30–35 stopni) oraz całkowita powierzchnia. Przyjmuje się, że kilowat mocy paneli fotowoltaicznych zajmuje powierzchnię ok. 6,5 m2 dachu.

Czy wymagane jest pozwolenie na instalację paneli naziemnych i dachowych?

Montaż paneli fotowoltaicznych zarówno na gruncie jak i na dachu zazwyczaj nie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę. Instalacja wymaga pozwolenia, jeśli panel fotowoltaiczny ma moc elektryczną większą niż 50 kW, a także gdy ogniwa fotowoltaiczne są montowane na obiekcie budowlanym, kiedy wysokość instalacji naziemnej przekracza 3 m lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Fotowoltaika naziemna czy na dachu?

Ewentualną wadą naziemnych instalacji fotowoltaicznych może być większy koszt montażu niż w przypadku instalacji dachowej. Jest to spowodowane koniecznością wykonania konstrukcji niezbędnej do przymocowania paneli i pracami ziemnymi. Jednak warto mieć na uwadze, że dzięki możliwości dopasowania wszystkich parametrów, koszty bardzo szybko się zwrócą. 

Miejmy na uwadze także fakt, że przy naziemnej fotowoltaice zachodzi większe ryzyko kradzieży lub uszkodzenia paneli. Poza tym wszystkie instalacje gruntowe zajmują miejsce, które mogłoby być wykorzystane w innym celu. Natomiast w przypadku instalacji PV na dachu ewentualną wadą może okazać się ograniczona powierzchnia dachu, co przy potencjalnej chęci rozbudowy instalacji może stanowić problem. Dodatkowe utrudnienia mogą pojawić się w przyszłości podczas remontu dachu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru naziemnych instalacji fotowoltaicznych czy dachowych należy przeprowadzić dokładną analizę w terenie.

Fotowoltaika zachodniopomorskie 

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto zdecydować się na profesjonalnego producenta z wieloletnim doświadczeniem. Firma Reca Solar – Szczecin wyróżnia się doświadczeniem i wiedzą zdobywanymi przez lata. Nasze systemy PV powstały z myślą o sprawnym i łatwym montażu. Decydując się na współpracę z Reca Solar, inwestujesz w solidne, profesjonalnie wykonane instalacje fotowoltaiczne dopasowane do potrzeb regionu zachodniopomorskiego.

Podobne wpisy