Strona główna / Blog / Jak konstruowane są instalacje na farmach fotowoltaicznych?

Jak konstruowane są instalacje na farmach fotowoltaicznych?

Aby móc zapewnić przyszłym pokoleniom zdrowe i bezpieczne życie na naszej planecie, musimy robić wszystko, co w naszej mocy, żeby zachować odpowiednią relację pomiędzy wzrostem gospodarczym a troską o środowisko naturalne. Coraz intensywniej pracujemy więc nad tym, aby wprowadzać w życie koncepcję zrównoważonego rozwoju.

Według niej powinniśmy postępować w taki sposób, by zaspokajać podstawowe potrzeby wszystkich ludzi przy jednoczesnym zachowaniu, ochronie i przywracaniu zdrowia oraz integralności ekosystemu Ziemi. W ideę tę doskonale wpisuje się fotowoltaika, dzięki której możemy zamieniać energię słoneczną w niezbędną do naszego funkcjonowania energię elektryczną.

Dlaczego instalacje fotowoltaiczne są naszą przyszłością?

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, postępujemy proekologicznie. Dzięki tej nowoczesnej metodzie pozyskiwania energii elektrycznej nie przyczyniamy się do wyczerpywania surowców naturalnych naszej planety, nie wyniszczamy jej i nie trujemy atmosfery, nie dokładając się do nadmiernej emisji gazów cieplarnianych.

Energia słoneczna to odnawialne źródło energii zwane także zieloną energią. Dociera ona codziennie w postaci promieni słonecznych na powierzchnię naszej planety. Aby ją wykorzystać do produkcji prądu potrzebnego do zaspokojenia potrzeb energetycznych naszego gospodarstwa domowego albo przedsiębiorstwa, wystarczy zamontować instalację fotowoltaiczną odpowiedniej wielkości. Panele fotowoltaiczne to rewolucyjny wynalazek, który pozwoli nam zaspokoić większość zapotrzebowania całej ludzkości na energię elektryczną, zachowując jednocześnie równowagę przyrodniczą i trwałość podstawowych procesów naturalnych.

Czym są farmy fotowoltaiczne?

Farmy fotowoltaiczne to specjalnie wydzielone tereny, które są przeznaczone na montaż instalacji paneli fotowoltaicznych. Takie farmy to systemy współpracujących ze sobą paneli słonecznych. Składają się na nią tysiące modułów naziemnych, w których zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Fotony znajdujące się w promieniach słonecznych wzbudzają w ogniwach ruch elektronów i powodują w ten sposób powstanie napięcia elektrycznego. Taka farma to rodzaj nowoczesnej elektrowni przyjaznej środowisku. Ma ściśle określoną moc wytwarzania prądu przy pełnym nasłonecznieniu, która jest ściśle uzależniona od liczby zamontowanych w jej obrębie paneli.

Budowa farmy fotowoltaicznej krok po kroku:

  1. Zakup odpowiedniej działki.

Na początku musimy nabyć odpowiedni grunt. Działka powinna być dobrze nasłoneczniona, aby zamontowane na niej panele mogły efektywnie produkować prąd. Pamiętajmy, że aby wybudować farmę o mocy minimalnej na poziomie 1 MW, musimy przeznaczyć na nią około 2 ha ziemi. Najlepiej, jeżeli nie graniczy ona z żadnymi budynkami, lasem czy wysokimi krzakami albo trawami. Ważne, żeby teren przeznaczony na farmę był płaski albo miał delikatny południowy spadek.

  1. Uzyskanie pozwolenia na budowę.

Instalacje fotowoltaiczne o mocy maksymalnej równej 50 kW można zakładać bez pozwolenia na budowę, jednak większe inwestycje wymagają uzyskania takiego zezwolenia. Aby je otrzymać, musimy udać się do starostwa powiatowego i złożyć wniosek, projekt budowlany instalacji oraz jej warunki przyłączeniowe.

  1. Wybór odpowiednich modułów fotowoltaicznych.

Aby farma fotowoltaiczna była wydajna, konieczne jest wybranie modułów fotowoltaicznych najwyższej jakości. Ich zaletą jest długoletnia gwarancja producencka oraz fakt, iż będą one gwarancją optymalnej wydajności energetycznej farmy. Nasza firma oferuje swoim klientom konstrukcje wolnostojące, których wszystkie części i elementy pokryte zostały specjalną powłoką Magnelis. Ta antykorozyjna warstwa doskonale zabezpiecza stal i przyczynia się do przedłużenia żywotności całej instalacji. Doskonałym wyborem są też innowacyjne panele Bifacial, które umożliwiają produkcję energii elektrycznej po obu stronach modułów. Zamieniają energię słoneczną w elektryczną zarówno przednią, jak i tylną stroną, co przekłada się na zdecydowanie większe uzyski produkcji prądu.

  1. Znalezienie profesjonalnej firmy.

Niezbędnym elementem opłacalnej inwestycji w farmę fotowoltaiczną jest znalezienie profesjonalnej firmy zajmującej się kompleksowym montażem instalacji gruntowych. Ważne, aby było to przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, gdyż przekłada się ono zawsze na najwyższą jakość świadczonych usług. Dobra firma podchodzi do każdego klienta indywidualnie, dostosowując projekt farmy fotowoltaicznej do jego wymagań.

 

 

Podobne wpisy