Strona główna / Blog / BIPV, czyli jak fotowoltaika staje się częścią budynku

BIPV, czyli jak fotowoltaika staje się częścią budynku

Aby stworzyć instalację fotowoltaiczną, najczęściej umieszcza się specjalne kotwy i uchwyty na dachu budynku. Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne można wznosić także na gruncie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje jeszcze jedno alternatywne rozwiązanie, zyskujące coraz większe grono zwolenników. Chodzi o moduły BIPV, czyli panele zintegrowane z obiektem budowlanym. Co to takiego, jakie zalety mają te instalacje i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym są moduły BIPV?

Kiedy mowa o fotowoltaice, termin BIPV słyszy się coraz częściej. To skrót od angielskiego Building-Integrated Photovoltaics, co po polsku oznacza systemy PV zintegrowane z budynkiem. Jest to rozwiązanie innowacyjne, a jednocześnie coraz powszechniejsze. To moduły, które stanowią część budynku lub innej konstrukcji. Jeśli chcemy umieścić panele typu BIPV na dachu, nie montujemy ich na pokryciu dachowym – to one są pokryciem! Jednak co istotne, konstrukcja pod panele fotowoltaiczne BIPV to niekoniecznie więźba dachowa. Dzisiaj moduły tego typu wykorzystuje się też jako ściany czy zadaszenia obiektów zewnętrznych. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak można wykorzystać panele BIPV i czemu warto się na to zdecydować. Wyjaśniamy też, jak zaplanować i przeprowadzić montaż fotowoltaiki tego typu.

Montaż paneli BIPV – przemyślany projektu obiektu

Najważniejszą cechą wyróżniającą moduły BIPV jest to, że stanowią nieodłączną, zintegrowaną część budynku. Dlatego jeśli chodzi o montaż, fotowoltaika tego typu wymaga instalacji już na etapie wznoszenia danego obiektu. Tym samym systemy PV typu BIPV trzeba uwzględnić już na etapie projektowania domu, bloku, budynku firmowego lub innego obiektu. Co prawda w stojącym już obiekcie również można zamontować panele BIPV, jednak jest to zupełnie nieopłacalne. Wymagałoby to ponownego stworzenia projektu z uwzględnieniem wszelkich obciążeń dla paneli, a następnie przeprowadzenia prac budowlanych na bardzo szeroką skalę.

Systemy PV typu BIPV – czy warto?

Jak na razie wciąż powszechniejsze są klasyczne systemy konstrukcji fotowoltaicznych i montaż paneli na dachu lub gruncie. Wynika to ich większej popularności i wydajności oraz faktu, że instalację BIPV trzeba uwzględnić na etapie projektowania budynku. Jej montaż wymaga zatem sporo planowania i jest skomplikowany logistycznie. Mimo tych wszystkich ograniczeń w niektórych sytuacjach panele BIPV stają się  bardzo korzystnym wyborem. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Poniżej główne argumenty, które do tego zachęcają:

  • Oszczędność na materiałach budowlanych – niższą wydajność modułów BIPV wynagradza między innymi oszczędność na materiałach budowlanych, która może oznaczać, że w naszej kieszeni pozostanie nawet kilkadziesiąt, a w przypadku największych projektów nawet kilkaset tysięcy złotych. W końcu materiały standardowo wykorzystywane do budowy dachów czy ścian zastępujemy panelami fotowoltaicznymi. Jeśli i tak planowałeś montaż instalacji fotowoltaicznej, jest to czysty zysk.
  • Oszczędność na wydatkach związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej – jeśli decydujesz się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, musisz najpierw wybudować ten dach, a później zlecić montaż instalacji. To dwa projekty i dwa duże wydatki. Natomiast zastąpienie fragmentu konstrukcji panelami sprawia, że wystarczy tylko jeden projekt budowlany, co przekłada się na znaczną oszczędność. Nie musisz też płacić osobno za materiały i instalację fotowoltaiczną.
  • Wysoka izolacja termiczna i akustyczna – jakościowe moduły BIPV wyróżniają się wysoką izolacją termiczną i akustyczną. Izolacja termiczna oznacza niższe rachunki za ciepło, a akustyczna – wysoki komfort niezależnie od tego, w jakim miejscu umieszczono moduły.
  • Oszczędność przestrzeni – naziemna konstrukcja do paneli fotowoltaicznych umożliwia uzyskanie wyższej efektywności pracy paneli, jednak wymaga zagospodarowania określonej przestrzeni. Jeśli nie dysponujesz dużą działką, być może bardziej opłaca Ci się zdecydować na BIPV. Przestrzeń przed budynkiem możesz wykorzystać w dowolny inny sposób, podobnie jak powierzchnię dachu.
  • Interesująca estetyka – dzisiaj panele BIPV to wciąż innowacyjne rozwiązanie. Niewątpliwie moduły te prezentują się bardzo nowocześnie i oryginalnie. To doskonała propozycja dla każdego, kto chce się wyróżnić i nie boi się odważnych designów.

Nie tylko budynki, czyli BIPV i carporty

Przeważnie moduły BIPV postrzega się jako rozwiązanie dla budynków. Nie można jednak zapominać, że sprawdza się również w przypadku carportów oraz wielu innych obiektów. Czym są carporty? To wiaty fotowoltaiczne, czyli proste, otwarte konstrukcje złożone ze wsporników i zadaszenia, które produkują prąd z energii słonecznej. Carporty występują w dwóch wersjach: jako standardowe wiaty metalowe z  panelami zamontowanymi na dachu lub jako nowoczesne konstrukcje pozbawione klasycznego zadaszenia, w którego miejscu występują panele BIPV. Ich wybór to niewątpliwie oszczędność pieniędzy i mniejsze obciążenie dla wiaty. Wymagania wobec ilości energii produkowanej przez carport zwykle nie są zbyt wygórowane, więc wydajność modułów BIPV powinna być jak najbardziej wystarczająca.

Również inne konstrukcje gruntowe wyposaża się obecnie w moduły BIPV. Mowa choćby o przystankach czy parkingach wielkopowierzchniowych. Rozwiązanie to stale zyskuje na popularności – również za sprawą rozwoju technologii, który przyczynia się do coraz większej wydajności modułów tego typu. Choć nie jest to jeszcze standard, pojawiają się nawet samochody z panelami typu BIPV. Istnieją już również wykonane z nich dachówki. Ponadto w ramach innowacyjnych, eksperymentalnych projektów uwzględniających BIPV stworzono okna ze szkła fotowoltaicznego oraz całe domy wykonane z modułów. Niestety jak na razie rozwiązania te mają jeszcze sporo ograniczeń – na przykład zbyt małą przejrzystość. Niemniej bardzo możliwe, że jest to przyszłość, do której będzie dążył rozwój fotowoltaiki.

Podobne wpisy