Strona główna / Blog / Dlaczego montaż paneli fotowoltaicznych jest dziś tak powszechny? Wyjaśniamy popularność fotowoltaiki

Dlaczego montaż paneli fotowoltaicznych jest dziś tak powszechny? Wyjaśniamy popularność fotowoltaiki

W ostatnich latach na polskich dachach przybyło wiele instalacji fotowoltaicznych i wciąż pojawiają się kolejne. Skąd bierze się popularność fotowoltaiki? Jakie są główne czynniki, które  za nią odpowiadają? I czy montaż fotowoltaiki lub budowa farmy fotowoltaicznej nadal się opłacają?

Ekologiczne systemy PV

Długo można by wymieniać przyczyny rosnącej popularności fotowoltaiki. Niemniej czynnikiem, który z pewnością należy uznać za jeden z najważniejszych, jest ich ekologiczność. Korzystanie z systemów PV przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska, ograniczenia ilości smogu w powietrzu oraz spowolnienia globalnego ocieplenia. Wszystko to za sprawą zastąpienia emisyjnych źródeł energii odnawialną energią słoneczną.

Ostatnie kilkanaście lat przyniosło nam gwałtowny wzrost świadomości społecznej w zakresie konieczności dbania o środowisko. Dlatego też wdrożono liczne rozwiązania na szczeblu państwowym, a nawet międzynarodowym, które sprawiają, że korzystanie z fotowoltaiki jest bardziej opłacalne i prostsze. Dobrym przykładem są rządowe programy wsparcia, dzięki którym można przy mniejszych nakładach finansowych stawiać konstrukcje fotowoltaiczne.

Montaż paneli fotowoltaicznych to oszczędność finansowa i niezależność

Dzisiaj zakup i montaż fotowoltaiki to koszt nieporównywalnie niższy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Co prawda w ostatnim czasie doszło do pewnych podwyżek cen, jednak nadal są one relatywnie niskie. Ponadto podwyżki te spowodowała m.in. pandemia oraz wybuch wojny, czyli wydarzenia, które doprowadziły do nagłego, niespodziewanego przerwania łańcuchów dostaw i wzrostu cen surowców. Ostatecznie jednak fotowoltaika wciąż jest o wiele tańsza niż dawniej.

Co więcej, dzięki instalacji fotowoltaicznej rachunki za prąd spadają do zera lub niemal do zera – to zależy, czy dodatkowo zdecydujemy się również na pompę ciepła oraz magazyn energii. Jeśli tak zrobimy, staniemy się samowystarczalni i będziemy mogli odłączyć się od sieci energetycznej. W przeciwnym wypadku konieczne będzie podłączenie do sieci oraz współpraca z dostawcą energii na zasadzie odprowadzania mu nadwyżek energii i odbierania ich w przypadku niedoboru. Generuje to pewien koszt, jednak jest on minimalny. Dzięki obniżce rachunków inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną zwykle zwraca się najpóźniej po dekadzie.

Nie można pomijać również kwestii niezależności energetycznej. Konstrukcje PV pozwalają uniezależnić się od sieci energetycznej, co jest istotne głównie w przypadku obiektów znajdujących się z dala od niej lub w miejscach, gdzie często zdarzają się przerwy w dostawach prądu. W czasach gwałtownych wzrostów cen energii wydaje się to szczególnie zachęcającym argumentem, przemawiającym na korzyść montażu fotowoltaiki.

Nowoczesne konstrukcje fotowoltaiczne

Choć instalacje fotowoltaiczne są coraz powszechniejsze, wciąż postrzega się je jako nowoczesne. Nie dziwi zatem, że tak wiele firm decyduje się na systemy konstrukcji fotowoltaicznych i ułożone na nich liczne moduły solarne. Dzięki widocznym z daleka instalacjom marki te są postrzegane jako innowacyjne i proekologiczne. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia im prestiż i lepszą reputację. Również dla wielu osób ceniących sobie nowoczesne technologie głównym argumentem na rzecz montażu instalacji fotowoltaicznej jest innowacyjność tego rozwiązania.

Konstrukcje PV i panele BIPV, czyli fotowoltaika gdziekolwiek

Na korzyść fotowoltaiki przemawia też możliwość montażu ogniw fotowoltaicznych w zasadzie gdziekolwiek. Powszechnie kojarzą się one z dachami – i rzeczywiście mikroinstalacje dla gospodarstw domowych zwykle montowane są na dachach. Wynika to z wygody tego rozwiązania. W końcu większość gospodarstw domowych nie dysponuje wielką przestrzenią przed domem. Jednak jeśli potrzebnych jest więcej paneli, konstrukcje PV wznosi się zwykle na gruncie.

Systemy konstrukcji fotowoltaicznych montowane na dachach i gruncie są najpopularniejsze. Niemniej dostępne są także np. moduły BIPV, czyli panele zintegrowane z budynkiem, nie tyle montowane na obiekcie, ile raczej stanowiące jego część. Tworzy się również elastyczne ogniwa fotowoltaiczne montowane na elewacjach czy nawet na samochodach. Pewną nowością na rynku są też dachówki fotowoltaiczne, będące odmianą modułów BIPV. Fotowoltaika to dziedzina, która niezwykle dynamicznie się rozwija, zatem w następnych latach możemy spodziewać się wielu kolejnych innowacyjnych rozwiązań.

Budowa farmy fotowoltaicznej to dobry interes

Fotowoltaika to nie tylko mikroinstalacje, ale także wielkie farmy fotowoltaiczne. Kilka i kilkanaście lat temu uważano, że budowa farmy fotowoltaicznej to doskonały interes. Powstały wtedy farmy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim. A jak jest dzisiaj? Czy fotowoltaika w postaci wielkopowierzchniowych farm to wciąż dobry interes? Wzrost cen, o którym wspominaliśmy wcześniej, zachwiał nieco wiarą w atrakcyjność tego biznesu. Niemniej należy tu przytoczyć te same argumenty co wcześniej: wzrost cen jest niewielki i najpewniej także tymczasowy, cena fotowoltaiki wciąż jest nieporównywalnie niższa niż kilkanaście lat temu, a w czasach powszechnych podwyżek cen prądu sprzedaż energii może być szczególnie dochodowa. Zatem odpowiedź jest prosta: budowa farmy fotowoltaicznej to wciąż inwestycja, która daje wysoki zwrot.

Można wymienić wiele powodów, dla których montaż fotowoltaiki jest tak popularny. Powyżej wskazaliśmy te najważniejsze. Warto przy tym pamiętać, że aby instalacja dawała realną korzyść, powinna składać się z jakościowych produktów. Chodzi tu nie tylko o panele, ale też pozostały osprzęt oraz systemy konstrukcji fotowoltaicznych.

Podobne wpisy