Strona główna / Blog / Czy warto stawiać naziemne konstrukcje fotowoltaiczne? Wady i zalety rozwiązania

Czy warto stawiać naziemne konstrukcje fotowoltaiczne? Wady i zalety rozwiązania

Fotowoltaika przyjmuje dzisiaj różne oblicza. W użytku prywatnym najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż paneli na dachu. Jednak budowa farmy fotowoltaicznej to zawsze stawianie konstrukcji naziemnych. Podobnie w przypadku budowy instalacji na potrzeby przedsiębiorstw jest to już dzisiaj popularne rozwiązanie. Dlaczego naziemne konstrukcje fotowoltaiczne to dobry wybór?

Konstrukcja naziemna, czyli dowolne ustawienie paneli

Dla efektywności instalacji fotowoltaicznej kluczowe jest ustawienie paneli. Istotne są trzy kwestie:

  • Unikanie zacienienia – im więcej promieni słonecznych dociera do ogniw fotowoltaicznych, tym efektywniej pracują. Jeśli na dach pada cień rzucany przez inne budynki czy wysokie drzewa, problem może być niemożliwy do rozwiązania. Alternatywę stanowi wtedy konstrukcja naziemna, którą można postawić w dowolnej lokalizacji. Wybiera się miejsce, na które o żadnej porze dnia nie pada cień.
  • Zwrócenie w odpowiednim kierunku – Konstrukcja dachu zwykle determinuje kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych. Nie zawsze jest on optymalny. Natomiast gruntowe konstrukcje pod panele fotowoltaiczne można ustawiać dowolnie, zwracając je w stronę, która zagwarantuje najbardziej wydajną produkcję energii.
  • Nachylenie – optymalny poziom nachylenia zależy od wielu czynników. O ile na dachu płaskim możliwe jest w zasadzie dowolne ustawienie nachylenia, o tyle na dachu skośnym może to już być niemożliwe. Konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne dają duże pole manewru w zakresie nachylenia, po pierwsze za sprawą płaskiej powierzchni, po drugiej dzięki większej odległości pomiędzy panelem a podłożem.

Większa powierzchnia konstrukcji wolnostojącej

Jeśli chodzi o konstrukcje wolnostojące, fotowoltaika daje w ich przypadku większe możliwości w kwestii ilość produkowanej energii. Wynika to z faktu, że na gruncie można zamontować więcej paneli niż na dachu. Powierzchnia dachu jest ograniczona, podobnie jak jego nośność. Natomiast na gruncie stawia się nawet konstrukcje wielorzędowe. Mikroinstalacje zwykle nie potrzebują tak wiele przestrzeni, jednak przedsiębiorstwa często mają już zdecydowanie większe zapotrzebowanie energetyczne. Natomiast budowa farmy fotowoltaicznej to w zasadzie zawsze montaż konstrukcji wolnostojących. Farmy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim, jak i w innych częściach Polski, to inwestycje nastawione na zysk.  Dlatego stawia się tutaj na oszczędność przestrzeni.

Efektywne konstrukcje fotowoltaiczne na gruncie

Stwierdzenie, że konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne przyczyniają się do zwiększenia efektywności instalacji, budzą kontrowersje. Przyjrzyjmy się zatem faktom. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia omówiona już powyżej, czyli możliwość montażu większej ilości paneli na określonej przestrzeni niż w przypadku montażu modułów na dachu. Jednak to nie wszystko. W przypadku zyskującego na popularności rozwiązania, jakim jest konstrukcja wolnostojąca, fotowoltaika jest w stanie pracować wydajniej ze względu na produkcję większej ilości energii przez pojedynczy panel. Nasze konstrukcje gruntowe umożliwiają montaż paneli dwustronnych i wykorzystanie ich pełnego potencjału. W przypadku konstrukcji dachowych jest to trudniejsze ze względu na niewielką odległość pomiędzy modułem a podłożem oraz brakiem możliwości nachylenia panelu pod odpowiednio dużym kątem.

Ponadto naziemne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne to często modele typu trójkąt. Oto  przykładowy produkt z tej kategorii – https://reca-solar.pl/konstrukcje/reca-rs-8/. Mowa o konstrukcjach podwójnych, umożliwiających zwrócenie poszczególnych paneli w odmienne strony, co pozwala efektywnie produkować energię przez cały dzień, niezależnie od aktualnego położenia słońca. 

Proste czyszczenie i konserwacja konstrukcji naziemnej

Aby instalacja fotowoltaiczna zachowała wysoką efektywność, trzeba o nią odpowiednio dbać. Konieczne jest regularne czyszczenie paneli, obowiązkowo też należy przeprowadzać przeglądy okresowe. Konstrukcje fotowoltaiczne montowane na gruncie zdecydowanie ułatwiają przeprowadzanie tych zadań. Nie trzeba w końcu wspinać się na dach, aby wykonać proste mycie paneli.

Konstrukcje wolnostojące – wyższy koszt montażu

Powyżej wymieniliśmy szereg korzyści, jakie dają naziemne konstrukcje fotowoltaiczne. Jednak czy posiadają one również jakieś wady? Za jeden z głównych mankamentów montażu instalacji naziemnej uważa się wyższy koszt inwestycji. Konstrukcja naziemna jest większa od dachowej, co wymaga wykorzystania więcej materiału, a to wpływa na wzrost ceny. Ponadto sam montaż wymaga czasem więcej pracy. Wynika to z konieczności wbicia wsporników głęboko w ziemię lub też wykonania wylewki betonowej. Z drugiej strony skomplikowana konstrukcja dachu również może wymusić na monterach cięższą pracę i powodować wiele trudności. Poza tym, jak już zresztą wcześniej wspomnieliśmy, w nastawionych na zysk farmach fotowoltaicznych w zachodniopomorskim trafiamy jedynie na konstrukcje gruntowe, co jednoznacznie dowodzi opłacalności tego rozwiązania.

Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne – zagrożenia

Kolejnym argumentem przeciwników konstrukcji wolnostojących jest ich większe narażenie na zniszczenia. Znajdują się na mniejszej wysokości niż instalacje dachowe, przez co teoretycznie zagrożenie uszkodzeniem mechanicznym jest większe z powodu spadających gałęzi czy przedmiotów niesionych przez wiatr. Trzeba też uważać na zwierzęta. Kolejne zagrożenie stanowi śnieg, którego grube warstwy mogą sięgać konstrukcji. Nie można zapominać również o wandalach i złodziejach, którzy mają łatwiejszy dostęp do paneli na gruncie niż tych umocowanych na dachu.

Powyższe zagrożenia są faktem, jednak można im przeciwdziałać. Po pierwsze zaleca się stosowanie konstrukcji naziemnych, umożliwiających montaż paneli w znacznej odległości od podłoża. Polecamy też ogrodzić teren, na którym stawiane są panele. Sam wybór miejsca montażu może zapobiec wielu nieszczęściom. Nie zaleca się na przykład stawiania konstrukcji w pobliżu starych drzew, które mogą się zawalić czy też tracić gałęzie.

Zestawiając ze sobą wady i zalety konstrukcji naziemnych, łatwo dojść do wniosku, że zwykle stanowią one dobre rozwiązanie. Jakościowe i profesjonalnie postawione naziemne konstrukcje fotowoltaiczne to wysoka wydajność i wieloletnia trwałość.

Podobne wpisy