Strona główna / Blog / Poprawny montaż fotowoltaiki. Jak przeprowadzić go właściwie i o czym pamiętać?

Poprawny montaż fotowoltaiki. Jak przeprowadzić go właściwie i o czym pamiętać?

Poprawny montaż paneli fotowoltaicznych to zadanie dla specjalistów. Wymaga fachowości zarówno w kwestii wiedzy, jak i konkretnych umiejętności. Monterzy podejmują decyzje istotne dla trwałości i efektywności instalacji oraz przeprowadzają montaż fotowoltaiki, co wcale nie jest prostym zadaniem. Jak to się robi i o czym nie można zapominać? Wyjaśniamy!

Dostosowane konstrukcje – fotowoltaika na gruncie i dachu

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie ma jednej, uniwersalnej instrukcji, jak przeprowadzać montaż fotowoltaiki. Jeśli bowiem chodzi o konstrukcje, fotowoltaika oferuje wiele różnorodnych rozwiązań. Przede wszystkim panele solarne można zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie. Przebieg prac wygląda wtedy zupełnie inaczej, poza tym wykorzystuje się odmienne konstrukcje wsporcze. 

Montaż fotowoltaiki na dachu wymaga co prawda wspinaczki na wysokość, co stanowi pewne utrudnienie, z drugiej jednak strony samo mocowanie paneli fotowoltaicznych zwykle jest prostsze. Wystarczy zamontować kotwy, przymocować do nich konstrukcje wsporcze niewielkich wymiarów, a do nich moduły. Natomiast montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to konieczność wykorzystania większych konstrukcji wsporczych i umocowanie ich stabilnie w gruncie. Wykonuje się to poprzez wbijanie wsporników w grunt lub w blok betonowy. Przed rozpoczęciem działań konieczne jest sprawdzenie rodzaju i jakości gruntu, ze szczególnym naciskiem na jego gęstość. Na tej podstawie wybiera się odpowiednie mocowania do paneli fotowoltaicznych.

Ukierunkowanie, nachylenie i brak zacienienia

Czy wiesz, co decyduje o efektywności fotowoltaiki? Oczywiście istotna jest wydajność danych modułów, jednak kluczowe znaczenie ma też montaż fotowoltaiki. Co do konkretnie oznacza? Otóż jeśli chodzi o konstrukcje, fotowoltaika wymaga wyeksponowania ich w stronę promieni słonecznych. Im więcej dociera ich do powierzchni paneli oraz im dłużej to trwa, tym więcej energii zostaje wyprodukowane. Dlatego właśnie podczas montażu fotowoltaiki istotne są trzy kwestie:

  • Właściwe ukierunkowanie modułów – najwięcej energii produkują moduły zwrócone w stronę południową. Jednak w niektórych okolicznościach lepszy wybór może stanowić fotowoltaika wschód zachód. Zależy to tak naprawdę od ilości energii zużywanej w konkretnych godzinach.
  • Odpowiednie nachylenie – w zależności od szerokości geograficznej oraz kierunku ekspozycji paneli należy odpowiednio nachylić moduły. Chodzi o takie ułożenie paneli, aby jak najdłużej były zwrócone bezpośrednio w stronę słońca.
  • Brak zacienienia – każdy cień padający na panele oznacza ograniczenie ich efektywności. Dlatego przeprowadzając montaż paneli fotowoltaicznych, trzeba dopilnować, aby w okolicy nie znajdowały się żadne obiekty mogące rzucać cień na powierzchnię modułów.

Montaż  paneli fotowoltaicznych i osprzętu

Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panele. To też  choćby konstrukcje wsporcze, o których wspominaliśmy już wcześniej. Wybór właściwej konstrukcji i poprawne przymocowanie jej do dachu bądź umocowanie w gruncie to warunek konieczny sprawnego działania fotowoltaiki przez lata. Poza tym, aby móc uruchomić instalację i cieszyć się produkcją zielonej energii, trzeba zadbać o montaż takich elementów, jak:

  • przewody,
  • inwerter,
  • magazyn energii lub licznik,
  • urządzenia zabezpieczające.

W zakresie wyboru przewodów są różne możliwości. Najczęściej wykorzystuje się modele miedziane lub aluminiowe. Warto pamiętać o doborze odpowiedniego przekroju, dostosowanego do ilości energii produkowanej przez instalację. Natomiast inwerter, określany też jako falownik, to urządzenie odpowiedzialne za zamianę prądu stałego w prąd przemienny, co umożliwia wykorzystanie wyprodukowanej energii w gniazdkach elektrycznych. Wybór inwertera również uzależnia się od ilości energii w instalacji.

Trzeba pamiętać, że fotowoltaika nie produkuje energii w nocy, o wiele mniejsza efektywność produkcji ma też miejsce w zimie. W tym okresie wykorzystuje się nadwyżki wyprodukowane w słoneczne, letnie dni. Można to robić, odbierając energię z sieci. Wtedy potrzebny jest licznik, który informuje o ilości energii oddanej i odebranej. Niemniej coraz częściej montażowi paneli fotowoltaicznych towarzyszy też montaż magazynu. Akumulator energii gromadzi jej nadwyżki i umożliwia wykorzystanie w dowolnym momencie – bez dodatkowych opłat.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia zabezpieczające, są to przede wszystkim czujniki przeciwprzepięciowe i detektory iskrzenia. Przydadzą się też detektory przeciwpożarowe. Wszystko po to, aby zapobiec uszkodzeniu modułów oraz uniknąć zagrożenia dla ich użytkowników.

Fachowość wykonawców

Zwykle montaż fotowoltaiki odbywa się według określonego schematu. Niemniej każdy projekt jest inny i wymaga pewnej elastyczności. Aby dostosować proces realizacji do indywidualnych potrzeb, niezbędna będzie wiedza, przyda się też spore doświadczenie. Dlatego montaż mocowania do paneli fotowoltaicznych, a następnie samych modułów, warto zlecić fachowcom. Potrafią oni odpowiednio dobrać metodę montażu konstrukcji wsporczej i ułożenia paneli. Trafnie określają optymalny kierunek ekspozycji paneli i ich nachylenie. Poza tym posiadają wyczucie w zakresie mocowania konstrukcji, dzięki czemu wszelkie śruby i złącza są łączone z odpowiednią siłą. Brak wyczucia w tym obszarze skutkowałby uszkodzeniami gwintów i rychłą koniecznością naprawy instalacji.

Montaż fotowoltaiki a prawo

W kwestii montażu fotowoltaiki trzeba też pamiętać o przepisach  prawa. W przypadku mikroinstalacji zwykle brak jakichkolwiek formalności, takich jak zgłoszenie budowy czy powoływanie fachowej kontroli jakości. Jednak jeśli moc instalacji  przekracza 6,5 kWp, obligatoryjne jest powołanie rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Natomiast instalacja o mocy przekraczającej 50 kWp wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie lub dachu wymaga zatroszczenia się o kilka istotnych kwestii. Powyżej przedstawiliśmy te najważniejsze, co rozjaśnia nieco kwestię tego, jak powinien przebiegać montaż fotowoltaiki. Najważniejsze jest, aby zlecić to zadanie fachowcom, posiadającym właściwą wiedzę i wysokie umiejętności.

Podobne wpisy