Strona główna / Blog / Co zagraża instalacji fotowoltaicznej i jak się obronić przed zagrożeniami?

Co zagraża instalacji fotowoltaicznej i jak się obronić przed zagrożeniami?

Montaż paneli fotowoltaicznych to dostęp do darmowej i przyjaznej środowisku energii nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby tak było, użytkując instalację, należy odpowiednio o nią dbać oraz wdrożyć rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom. Jednak co konkretnie zagraża panelom i systemom PV? Jak uchronić się przed nimi?

Przepięcia i iskrzenia w panelach

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną w postaci prądu stałego oraz zmienia go na prąd zmienny. Oznacza to, że w niemal każdym elemencie instalacji płynie prąd. Różnice w rodzaju energii w poszczególnych częściach i zmiana napięcia oraz natężenia nie służą bezpieczeństwu. Do tego dochodzą zmiany w nasłonecznieniu, a więc w intensywności pracy instalacji. To wszystko sprawia, że możliwe są przepięcia i przepalenia, do których zresztą może dochodzić również z wielu innych przyczyn. Jak przeciwdziałać temu zjawisku, a konkretnie co zrobić, żeby nie doszło do spięcia, a w konsekwencji uszkodzenia paneli czy nawet pożaru? W tym celu wdraża się szereg rozwiązań, takich jak:

  • Ukrycie okablowania – przede wszystkim okablowanie nie powinno znajdować się na wierzchu. Na ile to możliwe, należy schować przewody, aby uchronić je przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak promienie słoneczne. Część okablowania można schować w ziemi, jednak przewody łączące poszczególne moduły nie mogą tam sięgnąć. W takiej sytuacji chowa się je pod mocowanie do paneli fotowoltaicznych. Ponadto należy zastosować odpowiednie zabezpieczenie, zapobiegające przypadkowemu uszkodzeniu przewodów.
  • Zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe – chodzi o bezpiecznik. Jego obecność w instalacji jest absolutną koniecznością. Urządzenie wykrywa zbyt wysokie napięcie i natychmiast odłącza obwód, zapobiegając w ten sposób przepięciu.
  • Detektor iskrzenia – urządzenie służy wykrywaniu potencjalnych źródeł iskrzenia. Działa podobnie jak bezpiecznik, wyłączając obwód z użytku. Niemniej należy pamiętać, że detektor działa dopiero w momencie, gdy dojdzie już do iskrzenia, zatem przynajmniej część panelu jest już uszkodzona. 
  • Wyłączniki przeciwpożarowe – dzisiaj montażowi paneli fotowoltaicznych niemal zawsze towarzyszy montaż potrójnego zabezpieczenia. Na pierwszym poziomie reaguje bezpiecznik przeciwprzeciążeniowy. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi detektor iskrzenia, natomiast ostatnią deską ratunku jest wyłącznik przeciwpożarowy, reagujący, kiedy pojawi się ogień.

Wentylacja i chłodzenie

Aby montaż paneli fotowoltaicznych móc uznać za zakończony, trzeba zapewnić modułom odpowiednią wentylację i chłodzenie. To ważne po pierwsze ze względu na zapobieganie wspomnianemu już wcześniej pożarowi, po drugie dla wydłużenia żywotności paneli. Otóż wentylacja i chłodzenie są ważne, aby zapobiec powstawaniu korozji i niszczeniu ogniw wskutek przegrzania. Jednak w jaki sposób zapewnić wentylację i chłodzenie modułom? Najważniejszy jest odpowiedni montaż konstrukcji do paneli fotowoltaicznych. Zarówno konstrukcje wsporcze na dachu, jak i te na gruncie, należy montować w pewnej odległości od podłoża. Fotowoltaika na gruncie wymaga jej nieco większej, aby poza wentylacją i chłodzeniem, zapewnić też zabezpieczenie przed osiadającym na gruncie śniegiem i deszczem.

Jak montować konstrukcje fotowoltaiczne, aby chronić panele przed wiatrem?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że fotowoltaika jest zagrożona również przez wiatr. Silne, porywiste podmuchy mogą uszkodzić panele. Jednak nie dochodzi do tego, jeśli konstrukcje fotowoltaiczne są montowane w sposób prawidłowy. Montując konstrukcje PV na dachu, przede wszystkim trzeba określić, w których miejscach oddziałują siły ssące. Kluczowym aspektem jest odsunięcie modułów od krawędzi. Niemniej możliwości w zakresie ochrony modułów przed wiatrem są ograniczone, jeśli montaż paneli fotowoltaicznych ma miejsce na dachu. Co innego fotowoltaika na gruncie – tutaj opcji jest więcej. Często możliwe jest zamontowanie paneli od zawietrznej, na przykład na odpowiednim zboczu, czy też niejako ukrycie ich za lasem bądź innym obiektem hamującym wiatr. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od wszelkich obiektów, które mogą powodować zacienienie, uniemożliwiające efektywną pracę instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika na gruncie – co jej grozi?

Powyżej wymieniliśmy zagrożenia, które są wspólne w zasadzie dla wszystkich instalacji fotowoltaicznych. Jednak w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie występują pewne specyficzne zagrożenia. Stanowią je między innymi zwierzęta, mogące przedostać  się w okolice konstrukcji PV. Ponadto w czasie burzy czy wichury wiatr może przenosić w stronę instalacji gałęzie, części krzewów, czy dowolne inne przedmioty, mogące uszkodzić instalację. Przed zwierzętami uchronią odpowiednio wysokie konstrukcje do paneli fotowoltaicznych, które znajdziesz zresztą w naszej ofercie – https://reca-solar.pl/konstrukcje-fotowoltaiczne/page/2/. Pozostałym zagrożeniom najlepiej przeciwdziałać poprzez ogrodzenie paneli siatką.

Stabilny stelaż pod fotowoltaikę, czyli jak zapobiec rozpadowi instalacji

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zjawisk atmosferycznych. Zresztą nawet te stosunkowo łagodne mogą uszkodzić instalację fotowoltaiczną. Dlatego tak ważny jest solidny stelaż pod fotowoltaikę, który zapewni stabilność konstrukcji w każdych warunkach. Taka jest właśnie nasza oferta. Posiadamy najmocniejsze na rynku systemy PV. Wykonujemy fotowoltaikę na gruncie, montując konstrukcje PV za pomocą wbijania w grunt lub też z wykorzystaniem bloków betonowych – stawianych na gruncie lub w nim zakopywanych. Dostosowanie rozwiązania do danej sytuacji to klucz do sukcesu.

Niewątpliwie istnieje sporo zagrożeń dla każdej instalacji fotowoltaicznej. Jednak niewiele trzeba, aby uchronić się przed czynnikami stwarzającymi niebezpieczeństwo. Do kluczowych elementów zabezpieczających należą z pewnością jakościowe konstrukcje wsporcze, które pomagają wydłużyć żywotność instalacji solarnej.

Podobne wpisy