Strona główna / Blog / Czemu warto czyścić panele i konstrukcje PV oraz jak często to robić?

Czemu warto czyścić panele i konstrukcje PV oraz jak często to robić?

Na montaż paneli fotowoltaicznych decydują się dzisiaj zarówno osoby prywatne,  jak i firmy. Powstaje wiele mikroinstalacji, jak i ogromnych farm fotowoltaicznych. Przeprowadza się montaż fotowoltaiki na gruncie, jak i na dachach, powstają też liczne carporty. Jednak bez względu na to, kto i na jaką inwestycję w fotowoltaikę się decyduje, zadaje sobie jedno pytanie – czy panele i konstrukcje PV należy czyścić? W poniższym artykule szczegółowo odpowiadamy na to pytanie.

Czy instalacje i konstrukcje PV trzeba czyścić?

Choć temat budzi pewne kontrowersje, w rzeczywistości sprawa jest jasna – czyszczenie systemów PV raz na czas jest koniecznością. Przeciwnicy tego twierdzenia twierdzą, że panele wcale tego nie wymagają, a mycie może wręcz doprowadzić do ich zniszczenia. W rzeczywistości zaniedbane moduły, podobnie jak konstrukcje PV, na których montuje się panele, nieczyszczone tracą efektywność, a często również ulegają uszkodzeniom. Jednocześnie mycie paneli należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, z użyciem odpowiednich środków. Niewskazana jest też zbyt duża częstotliwość czyszczenia. Uważa  się, że optymalnie jest czyścić panele 1-2 razy do roku. W przypadku konstrukcji można to robić nieco częściej. W rzeczywistości jednak są to tylko pewne ogólne wskazówki, ponieważ częstotliwość czyszczenia instalacji powinna być uzależniona od kilku czynników, których omówieniem zajmujemy się w dalszej części tekstu.

Wracając do czynników, które determinują konieczność czyszczenia instalacji, są to:

  • Zachowanie efektywności paneli – zanieczyszczenia zalegające na powierzchni paneli uniemożliwiają promieniom słonecznym dotarcie od ogniwa, co wstrzymuje produkcję energii. Mowa tu zarówno o dużych zanieczyszczeniach mechanicznych, jak choćby liście, ale też o takich jak kurz czy pył.
  • Ochrona modułów przed zniszczeniem – na powierzchni paneli mogą się pojawić ptasie odchody, które działają żrąco, doprowadzając niejednokrotnie do uszkodzenia ogniw. Poza tym również w powietrzu pojawiają się cząsteczki mogące doprowadzić do uszkodzenia powierzchni paneli czy nawet ogniw. Osiadając na panelach, stanowią dla nich realne zagrożenie.
  • Zachowanie wysokiej estetyki instalacji – brak zacieków czy zaszłych zanieczyszczeń to wyższa estetyka paneli fotowoltaicznych, ale też konstrukcji wsporczej, na której się znajdują. Szczególnie montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie determinuje konieczność czyszczenia również konstrukcji wsporczej, która jest w tym przypadku zdecydowanie większa, a tym samym bardziej widoczna.

Jak często czyścić systemy PV?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, o wymaganej częstotliwości czyszczenia fotowoltaiki decyduje kilka czynników. Jednym z najistotniejszych jest montaż paneli fotowoltaicznych. Chodzi tutaj o ich lokalizację, i to zarówno w szerszym, jak i w węższym rozumieniu. Otóż w mieście, gdzie jakość powietrza jest zwykle kiepska ze względu na dużą ilość smogu i kurzu, do spadku efektywności paneli spowodowanej osiadaniem zanieczyszczeń będzie dochodziło dosyć szybko. Z pewnością szybciej niż na wsi, gdzie najczęściej  jakość powietrza jest lepsza. Na zanieczyszczenie powietrza mogą wpływać też inne czynniki, takie jak bliskość drogi szybkiego ruchu czy fabryki przemysłowej. W węższym znaczeniu lokalizacja ma znaczenie ze względu na pobliskie źródła zanieczyszczeń. Przykładowo piaszczysty teren wokół instalacji może stanowić pewne zagrożenie, ze względu na drobinki piasku przenoszone przez wiatr i osiadające na powierzchni paneli.

Montaż fotowoltaiki na gruncie, a szczególna potrzeba czyszczenia

Dzisiaj coraz więcej użytkowników decyduje się na montaż fotowoltaiki na gruncie, ze względu na szereg korzyści wynikających z tego rozwiązania. Trzeba jednak  pamiętać, że montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to również konieczność częstszego czyszczenia modułów  i konstrukcji. W stosunku do instalacji dachowej ta na gruncie położona jest bardzo nisko, co zwiększa ryzyko pojawiania się na niej opadających liści czy też większej ilości kurzu i pyłu przenoszonego przez wiatr. W tym przypadku jeszcze większe znaczenie ma rodzaj pobliskich gruntów i ewentualnych innych źródeł zanieczyszczeń.

Plusem jest to, że konstrukcje PV montowane na gruncie, choć wymagają częstszego czyszczenia, są  zdecydowanie bardziej dostępne. Fotowoltaika na gruncie nie wymaga wspinania się na wysokość, przez co skuteczne i bezpieczne czyszczenie można przeprowadzić nawet bez fachowej pomocy.

Konstrukcje PV też warto czyścić

Kwestię konieczności czyszczenia paneli fotowoltaicznych omówiliśmy dosyć szczegółowo. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że należy robić to regularnie, jednak z niezbyt dużą częstotliwością. Jednak co z konstrukcjami PV, a więc wspornikami, na których znajdują się panele? Nasze systemy konstrukcji fotowoltaicznych wykonane są w głównej mierze ze stali. Zastosowano w tym przypadku innowacyjne rozwiązanie w postaci powłoki Magnelis®. Powłoka na bazie magnezu stanowi skuteczną ochronę przed korozją, zapewniając bezpieczeństwo w nawet 10-krotnie większym stopniu niż cynk, czyli najpowszechniej  stosowane zabezpieczenie przed rdzą. Ponadto konstrukcja jest wyposażona w materiały ochronne, zabezpieczające przed uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi, a także ułatwiające czyszczenie. Powierzchnia jest chroniona przed osiadaniem zanieczyszczeń, jednak w celu zachowania pełnego połysku warto co pewien czas przeprowadzić czyszczenie. Wystarczy robić to kilka razy w roku.

Choć temat czyszczenia instalacji fotowoltaicznych bywa szeroko dyskutowany i u niektórych osób budzi wątpliwości, w rzeczywistości sprawa jest jasna. Eksperci nie mają wątpliwości, że panele należy czyścić. W tym celu stosuje się specjalne środki i wodę destylowaną. Aby poznać szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak czyścić panele fotowoltaiczne, zachęcamy do zapoznania się z innym naszym artykułem w całości poświęconym temu tematowi.

Podobne wpisy