Strona główna / Blog / Jakie rodzaje konstrukcji stosuje się do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Jakie rodzaje konstrukcji stosuje się do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zwiększająca się świadomość ekologiczna w społeczeństwie, chęć zadbania o środowisko naturalne oraz liczne programy rządowe, unijne i lokalne oferujące pomoc finansową w planowanej inwestycji fotowoltaicznej skutecznie zachęcają coraz większą rzeszę ludzi do produkowania prądu z energii słonecznej. Jednak aby móc to robić, trzeba najpierw wybrać i zamontować odpowiednią konstrukcję fotowoltaiczną na swojej działce lub dachu swojego domu.

Moduły fotowoltaiczne są przymocowane do solidnej konstrukcji wspornikowej, która może być umieszczona zarówno na dachu budynku, jak i na ziemi. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jakie są podstawowe rodzaje konstrukcji stosowanych do montażu instalacji fotowoltaicznych.

Czym charakteryzują się dachowe konstrukcje fotowoltaiczne?

Największą popularnością zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i firm cieszą się dachowe konstrukcje fotowoltaiczne. Mogą być dopasowane do dachów płaskich lub trapezowych. Wykorzystanie dużej powierzchni dachu do montażu paneli fotowoltaicznych to doskonały sposób na wydajną i efektywną produkcję prądu z energii słonecznej. Dach jest zazwyczaj najbardziej nasłonecznioną częścią każdego budynku, dlatego zamocowanie na nim paneli to świetny pomysł. Konstrukcje dachowe mają za zadanie utrzymać i stabilizować panele oraz zagwarantować im optymalny kąt nachylenia, dzięki czemu będą pracowały najwydajniej.

Czym charakteryzują się naziemne konstrukcje fotowoltaiczne?

Czasami budynek jest tak położony, że montaż paneli fotowoltaicznych na jego dachu mijałby się z celem. W takich sytuacjach można zdecydować się na zamontowanie ich na ziemi. Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne są stosowane zarówno przez prywatnych inwestorów, jak i na farmach fotowoltaicznych, na których wytwarza się znaczne ilości energii.

Wyróżniamy konstrukcje jednopodporowe i dwupodporowe. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od tego, jak dużo paneli chcesz na niej umieścić. Można montować je na każdej glebie. Konstrukcja naziemna musi być stabilna i solidna, dlatego sposób jej montażu musi być zawsze odpowiednio dobrany do rodzaju gleby, na której ma stanąć. W zależności od podłoża można je wbijać lub wkręcać bezpośrednio w grunt, mocować do specjalnych płyt betonowych albo wkopywać i następnie zalewać betonem.

 

Podobne wpisy