Strona główna / Blog / Ile kosztuje fotowoltaika?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Ile kosztuje fotowoltaika

Montaż fotowoltaiki oznacza znaczący wydatek złożony z wielu elementów składowych. Sprawdźmy, ile może kosztować instalacja solarna oraz co decyduje o kosztach. W poniższym artykule wskazujemy również, jak maksymalizować opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Systemy konstrukcji fotowoltaicznych, montaż fotowoltaiki i inne składowe inwestycji

Aby zrozumieć, ile może kosztować fotowoltaika w zachodniopomorskim i w każdym innym województwie, warto zapoznać się z każdym z elementów generujących koszty. Zatem na ostateczną wysokość inwestycji w instalację solarną składa się:

  • Zakup modułów PV – koszt zaopatrzenia się w panele fotowoltaiczne to niemal 50% całego wydatku na instalację PV. 
  • Zakup inwertera – inaczej jest on nazywany falownikiem; odpowiada za zamianę prądu stałego w prąd zmienny, a nabycie go stanowi do 20% kosztów całkowitych.
  • Zakup pozostałego osprzętu – poza panelami i inwerterem należy dokupić również odpowiednie okablowanie, elementy zabezpieczenia, licznik dwukierunkowy, a czasami także magazyn energii. W zależności od liczby wyposażenia dodatkowego oraz jego jakości wydatek na osprzęt to 15–20% całości kosztów związanych z montażem fotowoltaiki.
  • Montaż konstrukcji wspornej – pojedyncze konstrukcje lub zaawansowane systemy konstrukcji fotowoltaicznych decydują o właściwym ułożeniu modułów i wpływają na efektywność oraz trwałość instalacji. Stanowią ok. 20% kosztów inwestycji.
  • Usługa montażupoprawny montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia i dużego nakładu pracy, zatem również generuje pewien koszt. Zwykle jednak stanowi maksymalnie kilka procent całkowitej ceny inwestycji w fotowoltaikę.

Ile kosztuje zakup i montaż fotowoltaiki? Konkretne stawki

Należy podkreślić, że bez względu na specyfikę wymienionych wyżej czynników, koszt instalacji fotowoltaicznej zawsze zależy od jej wielkości. Oczywiście im większa instalacja, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Jest tak ze względu na wzrost liczby niezbędnych paneli, a co za tym idzie, potrzebne są też bardziej rozbudowane konstrukcje fotowoltaiczne i znaczniejszy nakład pracy monterów. Moc mikroinstalacji fotowoltaicznych w polskich gospodarstwach domowych to najczęściej 4–5 kW. Oznacza to, że chcąc stworzyć kompletną instalację na własne potrzeby, należy liczyć się z kosztem rzędu 30–40 tysięcy. Jednocześnie podkreślamy, że mowa tutaj o danych szacunkowych, a mnogość czynników wpływających na koszty jest równoznaczna ze stosunkowo częstymi i znacznymi odchyleniami od wskazanego przedziału. Innymi słowy, odpowiedź na pytanie, ile kosztuje fotowoltaika (zachodniopomorskie i inne województwa), zawsze jest przynajmniej odrobinę inna.

Nowoczesne konstrukcje fotowoltaiczne i efektywne panele

Kwestię kosztu fotowoltaiki należy omawiać w perspektywie długoterminowej. Tylko w ten sposób uzyskamy realny obraz opłacalności inwestycji. Rzecz w tym, iż maksymalizacja oszczędności na etapie zakupu komponentów instalacji i ich montażu poskutkuje stosunkowo niewielką oszczędnością w wymiarze każdego roku, a więc ostatecznie wyraźnie mniejszą opłacalnością montażu fotowoltaiki. Natomiast inwestycja w nowoczesne konstrukcje fotowoltaiczne, wydajne panele i przemyślany, profesjonalny montaż instalacji to wyższa wydajność, a zatem maksymalizacja oszczędności i szybszy zwrot z inwestycji.

Z tego powodu firma Reca Solar Szczecin oferuje zaawansowane technologicznie systemy konstrukcji fotowoltaicznych. Przemyślane projekty umożliwiają optymalne nachylenie modułów w celu zwiększenia ich wydajności. Nasze konstrukcje fotowoltaiczne to również modele pod moduły bifacial, czyli panele dwustronne. To optymalne rozwiązanie w zakresie wydajności produkcji energii, które, choć wymaga nieco większej inwestycji jednorazowej, w dłuższej perspektywie jest niezwykle opłacalne.

Trwałość a opłacalność

Aby wydatek na montaż fotowoltaiki był inwestycją z wysoką stopą zwrotu, konieczna jest inwestycja w jakościowe komponenty. Eksploatowane moduły fotowoltaiczne z czasem tracą na efektywności. Niemniej na rynku są dostępne modele, które nawet po 25–30 latach utrzymują sprawność powyżej 80%, co pozwala zaoszczędzić przez ten czas co najmniej dziesiątki tysięcy złotych. Niestety wielu użytkowników traci nieco zysków ze względu na konieczność wymiany konstrukcji fotowoltaicznych nawet już po kilku latach, ponieważ ulegają one uszkodzeniom pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych. Dlatego polecamy zapoznać się z systemami konstrukcji fotowoltaicznych od Reca Solar Szczecin. Doskonale posłużą one przez cały okres trwałości technicznej instalacji solarnej. Wynika to z zastosowania solidnego systemu montażowego oraz najwyższej jakości materiałów. Korzystamy ze stali konstrukcyjnej o podwyższonej jakości, która dodatkowo jest pokryta innowacyjną powłoką antykorozyjną Magnelis®.

Montaż fotowoltaiki a dofinansowanie

Od lat montaż fotowoltaiki jest wspierany przez liczne europejskie i krajowe programy wsparcia. Dzięki temu koszt inwestycji realnie staje się o wiele niższy. Obecnie głównym źródłem wsparcia jest priorytetowy program Mój Prąd, który umożliwia uzyskanie wsparcia na fotowoltaikę w wysokości nawet 29,5 tys. zł, a przy dodatkowej inwestycji w pompę ciepła kwota dotacji maksymalnej rośnie do 58 tys. zł. Dofinansowanie nie może być wyższe niż 50% kosztów kwalifikowanych, ale mimo to uzyskanie go pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

W kwestii dotacji do montażu fotowoltaiki warto wspomnieć również o programie Czyste Powietrze ukierunkowanym na kompleksową termomodernizację obiektów. Ponadto pieniądze na stworzenie kompletnych systemów konstrukcji fotowoltaicznych, montaż paneli i osprzętu oraz uruchomienie instalacji można pozyskiwać z programów regionalnych. Polecamy także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, czyli odliczenia wydatków na fotowoltaikę od podatku.

Koszt zakupu komponentów instalacji oraz montażu fotowoltaiki zależy od szeregu czynników takich jak jakość i zaawansowanie technologiczne produktów oraz poziom profesjonalizmu samego procesu montażu. Zalecamy jednak, aby nie szukać nadmiernych oszczędności, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem spowodują one obniżenie opłacalności inwestycji w dłuższej perspektywie. Warto również pamiętać, że jednorazowy wydatek, jakim jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną, można istotnie obniżyć poprzez skorzystanie z programów dofinansowań, takich jak Mój Prąd.

Podobne wpisy