Strona główna / Blog / Jakie powinny być konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Sprawdź, na co zwracać uwagę

Jakie powinny być konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Sprawdź, na co zwracać uwagę

Jeśli chodzi o konstrukcje, fotowoltaika daje dzisiaj wiele możliwości. Lata intensywnego rozwoju tej dziedziny zaowocowały wieloma rozwiązaniami, możliwymi do dostosowania wobec indywidualnych wymagań. Na co zwracać uwagę, wybierając systemy fotowoltaiczne i jakiego typu konstrukcje można uznać za godne polecenia? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Konstrukcje fotowoltaiczne dostosowane do podłoża

Dzisiaj konstrukcje fotowoltaiczne można z powodzeniem instalować zarówno na dachach, jak i na gruncie. Konstrukcja naziemna to zupełnie inne rozwiązanie niż ta dostosowana do montażu na dachu. Rozróżniamy konstrukcje gruntowe o różnorodnej wielkości, odporności na obciążenia, kącie nachylenia i sposobie montażu. Tego typu systemy umieszcza się w zalewie betonowej przytwierdzonej do gruntu lub zalewanej w nim. Alternatywą jest wbicie wsporników bezpośrednio w grunt. Natomiast konstrukcje pod panele fotowoltaiczne montowane na dachu montuje się w sposób dostosowany do rodzaju pokrycia dachowego. Zupełnie inny system montażu konstrukcji fotowoltaicznej wykorzystamy w przypadku dachówek, a inne umieszczając konstrukcję na masie bitumicznej czy blasze trapezowej.

Możliwość nachylenia konstrukcji – fotowoltaika w optymalnym wydaniu

O efektywności modułów fotowoltaicznych decyduje wiele czynników. Znaczenie mają: jakość paneli, wydajność ogniw i usytuowanie modułów. Jednym z kluczowych czynników jest też nachylenie konstrukcji fotowoltaicznej. Jako wartość optymalnego nachylenia podaje się najczęściej 30 stopni. Jednak jest to wartość szacunkowa. Tak naprawdę optymalne nachylenie konstrukcji jest zależne od szeregu czynników, w tym przede wszystkim takich, jak:

  • szerokość geograficzna,
  • rodzaj modułów,
  • usytuowanie paneli.

Szerokość geograficzna determinuje położenia słońca. Im bliżej równika, tym wyżej się ono znajduje, co oznacza mniejszy wymagany kąt nachylenia paneli. Polska to kraj stosunkowo duży, przez co położenie słońca na południu dosyć znacząco różni się od tego, które obserwujemy na północy. Tym samym od lokalizacji na mapie zależy wymagany kąt nachylenia.

Znaczenie ma też rodzaj modułów. Przede wszystkim należy tu wspomnieć o panelach typu bifacial. Wyróżnia je pokrycie ogniwa z obu stron. Ułożenie tego typu paneli wymaga umożliwienia im odbierania promieni słonecznych zarówno od przodu, jak i od tyłu, co determinuje również optymalny kąt nachylenia konstrukcji fotowoltaicznej.

Zarówno jeśli chodzi o systemy montowane na dachach, jak i konstrukcje wolnostojące fotowoltaika jest najefektywniejsza przy kierowaniu modułów w stronę południową. O ile konstrukcje gruntowe zwykle można ustawić w dowolną stronę, o tyle w przypadku tych dachowych ograniczenie w tej kwestii stanowi kształt dachu. Z drugiej strony w niektórych przypadkach ukierunkowanie fotowoltaiki w stronę wschodnią czy zachodnią może się okazać lepszą opcją. Jeśli dany obiekt zasilany energią z fotowoltaiki jest użytkowany głównie rano, a w południe stoi pusty, bardziej opłacalna będzie wzmożona produkcja energii o poranku.

Jak wiesz, kwestia nachylenia paneli fotowoltaicznych jest skomplikowana, a optymalna wartość jest inna w zależności od indywidualnego przypadku. Co więcej, dla efektywniejszej pracy instalacji wskazana jest zmiana kąta nachylenia w ciągu roku, a czasami nawet w ciągu doby. Dlatego tak ważne jest, aby wybierając systemy konstrukcji fotowoltaicznych, zwracać uwagę na ich zakres ruchomości. Minimalny wskazany zakres nachylenia to 20-40 stopni. Czy to instalacja dachowa czy konstrukcja wolnostojąca fotowoltaika będzie pracowała lepiej przy możliwości łatwej zmiany położenia modułów. Pod tym względem lepiej sprawdzają się konstrukcje gruntowe, ponieważ aby zmienić ich kąt nachylenia, nie trzeba wspinać się na dach.

Systemy konstrukcji fotowoltaicznych gwarantujące trwałość

Do zwrotu z inwestycji modułu dochodzi w okresie do 10 lat. Oznacza to, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna, jednak tylko pod warunkiem ich wieloletniej sprawności. Producenci paneli fotowoltaicznych dają na nie gwarancję minimum 20-25 lat i wydaje się, że jest to rzeczywiście minimalny okres, przez który moduły powinny efektywnie produkować energię. Tym samym konstrukcje pod panele fotowoltaiczne muszą być niezwykle trwałe, aby dorównać żywotnością panelom. Dlatego poleca się wybór konstrukcji wykonanych z twardych materiałów, odpornych na działanie czynników mechanicznych, w tym silnego wiatru i obciążenia grubymi warstwami śniegu. 

W przypadku naszych konstrukcji fotowoltaika jest bezpieczna za sprawą zastosowania grubego, stalowego rdzenia. Jednak to nie wystarczy, aby system służył przez wiele lat. Niezbędne jest też zabezpieczenie przed innymi czynnikami atmosferycznymi, w tym przede wszystkim przed opadami i wilgocią. W tym celu pokrywamy nasze konstrukcje fotowoltaiczne powłoką Magnelis®, zawierającą dużą ilość magnezu. To rozwiązanie skutecznie zapobiegające korozji przez lata. Stanowi ono doskonałą alternatywę dla najpowszechniejszej metody zabezpieczania stali przed korozją, czyli cynkowania. Powłoka Magnelis® wykazuje nawet 10-krotnie większą ochronę. 

Tanie konstrukcje wolnostojące – fotowoltaika nie musi być droga

Jakościowe systemy konstrukcji fotowoltaicznych kojarzone są zwykle z dużym wydatkiem. Jeśli chodzi o konstrukcje wolnostojące, fotowoltaika nie musi wcale wiele kosztować. Przeprowadziliśmy optymalizację procesu produkcyjnego, dzięki czemu generuje on minimalne koszty. Wykorzystujemy najmniejsze ilości materiałów konstrukcyjnych. To wszystko przekłada się na możliwość obniżki cen sprzedaży systemów.

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne to dzisiaj szeroka oferta, różnorodnych rozwiązań. Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu. Pamiętaj, że poza funkcjonalnością i jakością konstrukcji liczy się też dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii wyboru, koniecznie się z nami skontaktuj. Doradzimy i podpowiemy najlepsze rozwiązanie, a następnie zaproponujemy montaż konstrukcji i paneli.

Podobne wpisy