Strona główna / Blog / Czym są panele fotowoltaiczne bifacial?

Czym są panele fotowoltaiczne bifacial?

Chcesz zwiększyć wydajność swojej farmy fotowoltaicznej? Zamontuj panele bifacial! Sprawdź, czym różnią się one od paneli standardowych, jak i gdzie należy je montować oraz dlaczego warto się na nie zdecydować.

Czym panele fotowoltaiczne bifacial różnią się od zwykłych paneli?

Panele fotowoltaiczne bifacial od standardowych różnią się posiadaniem dwóch powłok aktywnych, absorbujących światło, a nie tylko jednej, jak w przypadku zwykłych paneli. W rezultacie energia produkowana jest z obu stron paneli. Taki efekt panele fotowoltaiczne bifacial osiągają dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji. Zbudowane ze szkła hartownego, nie posiadają na tylnej warstwie folii ochronnej, lecz szybę lub inne tworzywo, przepuszczające światło. W ten sposób promienie słoneczne trafiają również na drugą stronę panelu. Budowa paneli fotowoltaiczne bifacial pozwala osiągnąć wydajność większą o 25% w punkcie szczytowym w stosunku do paneli jednostronnych. Ich montaż jest zatem bardzo opłacalny, gdyż pozwala obniżyć koszty produkcji energii.

Jak instalować panele fotowoltaiczne bifacial?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że paneli fotowoltaicznych bifacial nie należy montować na dachu, a jedynie na gruncie. Powinny zostać ustawione względem słońca pionowo w kierunku wschód-zachódpod kątem 35 stopni w kierunku południowym lub na jednoosiowym systemie nadążnym. W przypadku montażu omawianego rodzaju paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym można uzyskać na tylnej stornie panelu nawet do 25% energii. Ponadto im wyżej zamontowane panele bifacial, tym lepiej, zwłaszcza na maksymalnie płaskim i jasnym podłożu.

Dobre efekty daje również zamontowanie paneli fotowoltaicznych bifacial na oferowanych przez nas konstrukcjach naziemnych dla instalacji fotowoltaicznych. Proponowane przez nas konstrukcje projektujemy zgodnie z indywidualnymi wymaganiami inwestora, uwzględniając typ paneli, kąt nachylenia terenu, rodzaju gruntu oraz obciążenie od śniegu i wiatru w danej lokalizacji. Produkowane w naszej firmie, stalowe konstrukcje naziemne pokryte zostały specjalną powłoką Magnelis, dzięki czemu posiadają zwiększoną odporność na korozję.

Podobne wpisy